Co zrobisz, gdy…? | Pytania, które warto zadać

Co zrobisz, gdy znajdziesz czyjegoś psa? 

Co zrobisz, gdy nagle przyjdzie ci do głowy pomysł, żeby włożyć palec do działającego wentylatora? 

Co zrobisz, gdy z jakiegoś powodu poczujesz wielki smutek? 

 

Zaledwie trzy przykłady sytuacji, które są opisane w książce. O czym to książka? O sytuacjach. O decyzjach. O codzienności. Kupiłam ten tytuł z prostego powodu: aby rozmawiać o różnych sytuacjach, omawiać sobie bezpieczne rozwiązania i skłaniać do myślenia, z naszymi dziećmi. To książka idealna dla każdego dziecka!

U nas, gdy doświadczamy nie tylko aż 5 lat różnicy między dziećmi, ale również neuroróżnorodności jednego z nich – to kolejne przydatne narzędzie do trenowania umiejętności społecznych. Zawsze powtarzam, zgodnym głosem z naszymi terapeutami i pedagogami, że to co na zajęciach terapeutycznych – to zaledwie jakiś ułamek całych starań. Cała reszta wydarza się poza salą terapeutyczną i leży już w naszej gestii, rodziców.

Ćwiczyć. Powtarzać. Tłumaczyć. Podpowiadać. Skłaniać do wyciągania wniosków.

 

Staram się znajdować w zupełnie codziennych sytuacjach – okazję do takiego treningu. Wciąż mam na uwadze to, co tutaj najważniejsze: im więcej włożę teraz, im bardziej się postaram – tym bardziej przybliżę się do świadomości, samodzielności moich dzieci kiedyś.

 

Książka jest pięknie wydana!

Porządnie zszyta. W twardej oprawie. Przejrzysta. Estetycznie ilustrowana. Czytelna. Idealna do przeglądania i samodzielnego czytania, gdy dziecko już potrafi czytać. Dziecko ma możliwość rozpoznać i przemyśleć trudną sytuację – jeszcze zanim przydarzy się w realnym życiu! Możemy rozmawiać o różnych możliwościach, wyjaśnić sobie prawdopodobieństwa takich wydarzeń i skupić na drodze do rozwiązania.

Książka jest banalnie prosta w użyciu! Na jednej stronie pada jakieś pytanie, na kolejnej – z naszej prawej strony – znajdujemy wyjaśnienie, odpowiedź, przykłady. Nie znajdziemy tutaj obszernych akapitów wypełnionych drobnym tekstem. Mamy absolutne minimum treści, z zachowaniem maksimum przekazu.

Nie znajdziemy tutaj niczego zbędnego. Książka jest pomysłowa, wnikliwa, pomocna. Co ważniejsze, napisana prostym językiem, który trafia z łatwością do małego odbiorcy. Możemy w bardzo łatwy sposób wyobrazić sobie opisane sytuacje, przełożyć na standardową codzienność i spróbować znaleźć rozwiązanie.

Tak, ja wiem! Oczywiście, że wiem – mówimy o teorii, rozmawiamy z dzieckiem wyłącznie hipotetycznie i tak naprawdę nie mamy pojęcia, co wydarzyłoby się naprawdę, jaka byłaby reakcja dziecka już w konkretnej sytuacji. Warto jednak edukować, tłumaczyć, uczyć bezpiecznych zachowań, dbać o to aby nasze dzieci posiadały maksimum wiedzy niezbędnej do tego, aby poradzić sobie w codziennych sytuacjach.

 

Moim zdaniem?

To książka idealna do wspólnego czytania, rozmów, dyskusji, ale i również bardzo dobra propozycja do pracy z większą grupą dzieci, np. w szkole. Wówczas można poznać zupełnie różne spojrzenia, czasami skrajnie różnych małych ludzi, którzy dopiero co poznają świat.

W książce znalazły się sytuacje proste, codzienne, kłopotliwe, niebezpieczne, ale i takie zwyczajnie trudne. Bo w jednym momencie rozmawiamy o tym, co zrobimy gdy znajdziemy czyjegoś pieska – a zaraz później dotykamy trudniejszych tematów, m.in. nękania przez szkolnych rówieśników. Oczywiście, wolelibyśmy uchronić nasze dzieci przed wszystkim, co jakkolwiek złe i nieprzyjemne. Prawda jednak jest tutaj nieco brutalniejsza, bowiem nie mamy takiej mocy. Nie zdołamy zamknąć ich w sterylnej bańce, w której nie doświadczą negatywnych emocji, czy konieczności decyzji.

„Co zrobisz, gdy…” to niezwykle wartościowa książka, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce i wspólnie czytać, podążając małymi krokami w stronę zrozumienia i świadomości tego, co może nas spotkać na co dzień. 

 

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *