Z klasą. Vademecum współczesnej damy to jedna z tych książek, której wyczekiwałam! Obserwowałam u autorki proces powstawania i nie mogłam się doczekać, kiedy będzie gotowa, kiedy trafi w moje ręce a później na półkę. Mam już kilka tytułów o etykiecie, owszem. Tak naprawdę jednak brakowało mi wśród nich wciąż czegoś świeższego, kompleksowego i… osadzonego we współczesności, którą znamy.
Znajomość zasad obowiązujących w towarzystwie – jest ważna. Dobre maniery są istotne nie tylko w biznesie. W codziennym życiu również warto zwracać na nie uwagę i praktykować. Jednak pewne utarte błędne schematy – przekazywane z pokolenia na pokolenie, widywane w mediach czy gdziekolwiek indziej – mogą wprowadzać błędną interpretację tego, co właściwe a co nie. Dlatego warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł!
Co znajdziemy w książce Z klasą. Vademecum współczesnej damy?
- Perfekcyjne pierwsze wrażenie.
- Postawa to podstawa.
- W towarzystwie.
- Dress code.
- Listy, e-maile i telefony.
- Dobre maniery przy stole.
- Przygotowywanie przyjęć.
Widzisz? Wszystko, co warto wiedzieć w zakresie etykiety – ujęte w kilka obszernych rozdziałów. I tutaj mówiąc o ich obszerności – mam na myśli wyczerpanie tematu w sposób ujmujący i przystępny. Czyta się bardzo przyjemnie, niczym lekką powieść. Nie zauważasz, że strona po stronie, zyskujesz coraz większą wiedzę i doświadczenia.
Pierwsze wrażenie?
Absolutnie zachwycająco wydana! Połączenie ponadczasowej elegancji i wdzięku delikatności. Przepiękne unikalne grafiki, spójność kolorystyki.
Czy ma znaczenie to, jakie zrobimy pierwsze wrażenie? Oczywiście, że tak! Każdy może mieć zupełnie inne zdanie, tak jak w każdej kwestii. Szanujmy to. Faktem jednak jest, że pierwsze wrażenie ma spory wpływ na odbiór naszej osoby później. I czasami naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów składa się na takie pierwsze wrażenie! W Z klasą. Vademecum współczesnej damy – autorka poświęciła sporo uwagi na każdy z tych elementów, szczegółowo omawiając te aspekty, na które warto zwrócić uwagę absolutnie zawsze.
Wiesz, jak rozpoznać że rozmówca wyjątkowo mocno się denerwuje? Albo jak odróżnić uśmiech sztuczny od naturalnego? Jak się przedstawiać? Jak w łatwy sposób zapamiętywać imiona i nazwiska? W książce również sporo miejsca zajął temat mowy ciała, opisanej w sposób ciekawy i szczegółowy. Ba! Znajdujemy tutaj również… testy z etykiety! Po przeczytaniu każdego rozdziału – sprawdzamy, co udało się zapamiętać a co musimy doczytać ponownie.
Pamiętasz? Napisałam kiedyś o balerinach i o tym, jak obniżają rangę stroju. Przypominam to akurat tutaj, ponieważ w Vademecum znajdziemy ogromną dawkę wiedzy o rodzajach strojów i błędach, które są tutaj najczęściej popełniane. Dzienny czy wizytowy? Formalny czy półformalny? A biznesowy? O jakie błędy tutaj najłatwiej? Jak brzmią najważniejsze zasady? Dlaczego mniej znaczy lepiej? W jakich sytuacjach się sprawdza?
Czy ktoś jeszcze pisze listy?
To tytuł jednego z rozdziałów książki. Ale… pytanie jest bardzo celne! Czy ktoś pisze listy dzisiaj? A e-maile? SMS-y? Piszemy, korzystamy i odbieramy codziennie. Czy wiemy: jak pisać takie formy? Na co tutaj zwrócić szczególną uwagę? Co sprawia, że robimy niepowtarzalne wrażenie i łatwiej nam osiągnąć swój cel? Jakich błędów szczególnie powinniśmy się wystrzegać? O mediach społecznościowych również można tu sporo poczytać, co bardzo mnie cieszy – wciąż zapomina się o wielu obowiązkowych wręcz kwestiach. I tutaj pozwolę sobie na cytat!
Dwa razy zastanów się, zanim udostępnisz zdjęcia innych osób, w tym dzieci – w internecie jest wiele zła, przed którym na pewno chcesz uchronić najbliższych. Oczywiście, zdjęcie rodziny nie jest niczym złym, ale już fotka z zabawy na plaży w zupełnym negliżu może wpaść w ręce ludzi o bardzo złych zamiarach. Zbytnie odkrywanie prywatności może się kiedyś zemścić – nie chciałabyś chyba, by za kilka lat Twój pracodawca odkrył zdjęcie z czasów studiów, na którym w stanie bliżej nieokreślonym przedstawiałaś swoje „prawdziwe ja”, prawda? Mając to na uwadze, pamiętaj też o odświeżaniu profilu – usuwaj posty, z którymi już się nie utożsamiasz, i zdjęcia, które niewiele o Tobie mówią.
A. Pakuła, Z klasą. Vademecum współczesnej damy
Dookoła stołu – co warto wiedzieć, siadając do posiłku?
Idąc dalej, książka rozwieje również wątpliwości typu: czym się różnie łyżeczka do cukru od łyżeczki do herbaty? A wiesz, jak wygląda łyżeczka do lodów? Porcelana. Szkło. Sztućce. Nakrywanie stołu. Rozsadzanie gości. Instruktaż odkładania sztućców, korzystania z wykałaczki czy serwetki. A co z tą filiżanką i odgiętym placem? Obok odpowiedzi, w większości przypadków znajdziesz również skrawki historii i ciekawostki, które nie dość że są interesujące – to jeszcze poszerzają wiedzę i wzbogacają doświadczenie. Czym jeszcze zaskakuje Vademecum? Rozdziałem o jedzeniu trudnych potraw, w którym poczytamy m.in. o kopytkach, maśle czy jajkach na miękko. Dla miłośników awokado i szparagów – również coś się znajdzie!
Savoir vivre to umiejętność dostosowania się.
Do otoczenia, przede wszystkim. Do sytuacji. Do zwyczajów, które panują w danej społeczności, w danym miejscu, przy danej okazji. Nieprawdą jest, że to zasady przestarzałe, nikomu niepotrzebne. Czasy się zmieniają. Realia się zmieniają. Część reguł jest i będzie aktualna, część wymagać będzie dostosowania do świata, w którym żyjemy. Nie zmienia to jednak faktu, że dobre maniery warto znać i praktykować.
Szanujmy siebie i swoich bliskich. Okazujmy troskę. Dbajmy o pielęgnowanie zasad, które są dla nas ważne. Nie martwmy się o to, co pomyślą inni. Savoire vivre broni się sam. Jeśli ktoś ich nie rozumie i nie respektuje – nie jest to nasz problem. Także bez wyrzutów sumienia przestrzegaj tych reguł, które są dla ciebie naprawdę jakkolwiek ważne. I edukuj o tym innych. Bo czasami bywa tak, że czyjeś błędy wynikają z niewiedzy, niekoniecznie z ignorancji.