#TTP2022 | Doktor Ania

Podręcznik świadomego życia na swoich zasadach – tak z pewnością można podsumować tą książkę. Po przeczytaniu jej – miałam wrażenie, że Doktor Ania po prostu ubrała w słowa i upchnęła w małą czarną książeczkę, moje przemyślenia i wnioski z ostatnich lat. Szkoda, że nikt takich tytułów nie rozdaje na starcie w dorosłość.

Mamy tutaj maksimum treści, zamknięte w minimum stron. Książka jest wielkości mojego portfela. Czyta się ją w zasadzie błyskawicznie, w praktyce jednak zatrzymujesz się na własne przemyślenia. Idealna na prezent, idealna do poduszki. W podróży też. I wszędzie, gdzie znajdziesz chwilę dla siebie.

Powyższe słowa napisałam tutaj, właśnie na blogu – dużo ponad rok temu. O jaki tytuł chodziło?

O #takietampieprzenie2020 Doktor Ani.

Dzisiaj recenzja #takietampieprzenie2022!

Niepozorna książeczka. Tak, książeczka. Gabaryt mieszczący się do małej torebki. Tak, do takiej małej, która zazwyczaj mieści zaledwie portfel. Cała seria #ttp to właśnie takie maluszki, każda w innym kolorze. Wydawać by się mogło: lekka lektura, w sam raz na wieczór, czy dwa. Nic bardziej mylnego!

Nie jest ona lekka. Nie jest ona również na jeden wieczór. Owszem, może i przeczytać się da jednego wieczoru, w rzeczywistości jednak będziemy do niej wracać. Doktor Ania to autorka, która znana jest ze swojego przenikliwego, bezpośredniego, konkretnego, nieskrępowanego stylu.

Ale aby spojrzeć szerzej — poza znajomy, utarty schemat — potrzeba przestrzeni, odpoczynku, nabrania dystansu, umiejętności obserwowania, słuchania i rozumienia siebie, swoich potrzeb, a czasem dodatkowo silnego bodźca wybudzającego. Tym bardziej, że to, czego nie znamy, bywa niewyobrażalnie przerażające, zwłaszcza dla osób przemęczonych i niewyspanych.

| Doktor Ania, #ttp2022 |

Bardzo sporo możemy tutaj przeczytać na temat wpasowywania się w role społeczne, te ugruntowane, te niekoniecznie dla każdego odpowiednie. O tym, jak naturalnymi się nam wydają i nie widzimy żadnych, absolutnie żadnych alternatyw. Śmiało można stwierdzić, że już pierwsze strony lektury to błyskawiczny zimny prysznic.

Nie znajdziemy tutaj łagodnych formułek, czułych słówek. Nie znajdziemy też motywacyjnych wstawek. Już sama treść jest w zupełności wystarczająca, żeby spowodować reakcję.

Reakcję, która u każdego będzie zupełnie inna. Obserwuję autorkę na Instagramie. Często publikuje ona fragmenty wiadomości od czytelników. Czasami rozrywają serce. Czasami dają kopniaka do działania. Czasami zmuszają do refleksji. Już sama ich ilość jest dość budująca. Widać, w jak wielu sposobach myślenia – ta książka zapoczątkowała rewolucję.

 Twój dobrostan jest ważny, a ty jesteś najważniejszą osobą, która ma tego dobrostanu pilnować. Bez spychologii, zabaw w domyślanie się oraz bez odkładania na nieistniejące jutro.

| Doktor Ania, #ttp2022 |

 

Kubeł zimnej wody?

Porządny wstrząs?

Ogrom wniosków?

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Ale łatwo nie jest, uprzedzam. Co innego oglądać pastelowe obrazki i dość uniwersalne motywujące cytaty – a co innego przeczytać coś tak bezpośredniego, dosadnego wręcz – pozostającego jednak trafnym w przenikliwy i trudny zarazem sposób.

Jedna z Was napisała mi ostatnio, że nie spodziewała się że czytam „takie” książki – bo raczej delikatne słowa lubię, nie przepadam za przeklinaniem u innych, i tak dalej, i dalej. I wiesz co…? Jeśli ktoś ma przeklinać w taki sposób, otwierając na nowo oczy na tak proste i tak trudne zarazem sprawy – niech to robi. Bo robi to dobrze. Po prostu dobrze. To jest potrzebne.

Uwielbiam czytać książki!

#takietampieprzenie2022 akurat mam w formie e-booka, jej poprzedniczkę sprzed dwóch lat, tą w czarnej okładce – kupiłam z kolei w wersji papierowej. Kiedyś powiedziałabym, że wersję papierową lubię o wiele bardziej, książka to książka. Dziś cenię sobie przede wszystkim dostępność rozwiązania. Nie muszę nosić książek ze sobą wszędzie, wystarczy że mam kilka w pamięci smartfona, ewentualnie tabletu. Dlaczego o tym mówię? W końcu każdy z nas lubi coś zupełnie innego i to raczej naturalne.

Chciałabym jednak powiedzieć coś zupełnie innego: zmiana to zwyczajna kolej rzeczy. Zmieniamy zdanie w sprawach banalnie przyziemnych. Dziś lubimy książki. Jutro e-booki. Dziś pijemy cappuccino. Jutro flat white. Każdy z nas w swoim życiu wielokrotnie zmienia zdanie. Również w sprawach fundamentalnych. Ta książka to przewodnik po zmianach, których można potrzebować. Ta książka niesie tak wiele emocji i refleksji, że nie sposób odmówić jej wpływu. Doktor Ania wywiera wpływ, zdecydowanie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *