Od zawsze lubię czytać. Dwadzieścia lat temu – lubiłam czytać. I dzisiaj nadal lubię czytać. Oczywiście zmienia się specyfika tytułów, po które sięgam. Niezmiennie jednak czytam z przyjemnością. Czy to kolejny podręcznik RODO, czy to inspirujące książki o rozwoju, czy też o innych interesujących mnie treściach. A jest ich sporo!
Owszem, część wybieranych lektur – dyktuje mi codzienna praca, projekty i pomysły. Często czytam też polecane aktualnie książki o rozwoju, historii mody czy etykiecie – na potrzeby konkretnego artykułu. Mam równolegle swoją listę książek do przeczytania dla przyjemności, która wciąż rośnie i z której staram się chociaż pojedynczo coś odhaczać. W związku z tym, że w ostatnich miesiącach czytam naprawdę dużo – postanowiłam wybierać te najbardziej wartościowe tytuły i się nimi dzielić.
A oto inspirujące książki, które przeczytałam w marcu:
(wystarczy kliknąć w tytuł – podpięłam od razu porównywarkę cen w różnych sklepach)
Jak to robią kobiety sukcesu, L. Vanderkam | Inspirujący tytuł, prawda? Wewnątrz znajdujemy przede wszystkim inspiracje właśnie. Ciekawe stwierdzenie, z którym spotykasz się tutaj już na start? Nie można mieć wszystkiego. Pamiętasz? Często o tym mówię. Tutaj mamy nieco więcej, pada bowiem pytanie: czym tak naprawdę ma być dobre życie, wypełnione po brzegi? Z czym się wiąże? Jak wygląda na co dzień? Jak je ogarnąć? Czy takie wypełnienie po brzegi – jest naprawdę dobre, czy tego chcemy? A jeśli chcemy – czy w dobry sposób do niego dążymy? Mnóstwo pytań, mnóstwo konkretnych i ciekawych odpowiedzi. Polecam! Gdy szukamy książki o rozwoju – ta jest idealna.
Zarządzaj swoim czasem, J. Knapp & J. Zeratsky | Podtytuł brzmi: Jak skupiać się na tym, co najważniejsze? I według mnie – powinien być to główny tytuł. Książka ta jest pigułką wiedzy na temat ustalania priorytetów. Co jest ważne, co naprawdę muszę robić, co mogę zrobić później a co wcale? Nie chcę zdradzać zbyt wiele szczegółów, które w książce chcesz odkryć samodzielnie. Co musisz wiedzieć? Autorzy przedstawiają tutaj cztery główne elementy, które wspierają w… znajdowaniu czasu. Być może masz sporo czasu ale nie umiesz go znaleźć – a co za tym idzie wykorzystać? Najpierw określisz punkt, na którym ci zależy. Później znajdź czas na ten punkt. Następnie szukasz wsparcia dla swoich działań. Na końcu doskonalisz swój sposób. Być może brzmi nieco chaotycznie. Zapewniam cię jednak, że każdy kolejny rozdział – przeprowadza szczegółowo przez każdy etap. I dodam tylko: ta książka u mnie zostaje, to chyba sporo mówi? 🙂
Dress Scandinavian, P. Teisbaek | Od tak dawna była na mojej czytelniczej wishliście! Kiedy więc trafiłam przypadkiem na nią w jednej z facebookowych grup modowych – od razu kupiłam, właścicielka wysłała ją błyskawicznie i mogłam nią cieszyć oko – już po kilku dniach. Przy okazji dodam: cudownie, że mamy czasy w których możemy dawać drugie życie książkom, w tak łatwy sposób. Nie czytasz? Puszczasz dalej, zyskując zwrot chociaż części poniesionego wydatku. A ktoś inny cieszy się tytułem, którego potrzebował. A teraz do rzeczy! O czym to książka? O skandynawskim podejściu do mody. Od razu zaznaczę: to zupełnie inny styl, niż chociażby paryski o którym już pisałam. Owszem, są elementy wspólne – jak chociażby przekonanie o tym, że prosty strój nie musi być nudny. Treść? Wyczerpująca, inspirująca, trafna. Zdjęcia? Absolutnie piękne! Bardzo lubię książki, w których oprawa graficzna i zdjęcia, zachwycają prostotą i smakiem. Tutaj mamy jedno i drugie.
Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany, R. Hastings & E. Meyer | To jedna z tych książek, którą na pewno spotkasz na Instagramie. Był taki moment, że pojawiała się niemal u wszystkich. Za którymś razem – zrobiłam zrzut ekranu i czekała w kolejce, na kolejne zamówienie z księgarni. Czy zdajesz sobie sprawę, że działanie marki Netflix, to pewnego rodzaju… eksperyment? A wiesz może – od czego zaczynali swoją działalność? To ledwie ułamek wszystkich ciekawostek, jakie znajdziesz w tej książce. Ciekawostki to jedno. O wiele ciekawsze (moim zdaniem) są opisane tutaj procesy, sposoby, case study i mnóstwo firmowych historii, które mają za zadanie… uczyć. Przede wszystkim pokazać nam, że nie ma złych sposobów, jeśli działają. Były takie fragmenty, które początkowo budziły mój sprzeciw. Jednak wczytując się w coraz bardziej szczegółowe analizy i przykłady – ostatecznie przyznawałam rację. Nie mam firmy z pracownikami „pod sobą”. Być może nigdy nie będę mieć na tyle dużej, żeby jakaś część wniosków wyciągniętych z książki – mnie wsparła w działaniu. Była to jednak bardzo inspirująca lektura, dużo wiedzy o Netflixie, sporo wiedzy biznesowej – na pewno nie był to czas stracony.
Jak się ubrać, Michał Kędziora | Jestem wielką fanką Michała! Oczywiste więc było, że jego nowa książka – trafi do mojej starannie wyselekcjonowanej biblioteczki. Już niejednokrotnie o tym mówiłam: zostawiam po przeczytaniu tylko te książki, do których z całą pewnością jeszcze wrócę. I tutaj nie dość że regularnie wracam, co jeszcze zdaję sobie sprawę że wielokrotnie odkryję ją na nowo. Michał zawarł tutaj gotowy przewodnik po męskich stylizacjach, na każdą okazję. Oczywiście nie jest obowiązkowa, oczywiście to wsparcie dla miłośników dobrego stylu. Ale to również idealna podstawa dla tych, którzy dopiero zaczynają interesować się tematem. Przejrzysty układa, sam konkret w słowach, przepiękna oprawa graficzna. Polecam, również paniom!
Każdy z nas lubi inne książki o rozwoju.
Dla każdego oznaczają coś innego. I to zupełnie normalna rzecz. Z książkami jest o wiele ciekawiej – bo z jednego tytułu, każdy z nas wynosi coś innego. Jesteśmy na tyle różni, że i refleksje są zupełnie odmienne. I to jest piękne! I tego nie przestanę powtarzać. Poniżej przypominam wcześniejsze zestawienia, w nich m.in. książki o rozwoju:
Styczeń 2021
Luty 2021