Filozophia stylu | Z. Kulewicz

Uwielbiam czytać książki o modzie, stylu – w końcu obracam się w tej tematyce w swojej codziennej pracy i nie sposób zamknąć się na wiedzę, czy nowe inspiracje. Regularnie sięgam po kolejne tytuły i tutaj niezmiennie mam zasadę – w mojej domowej biblioteczce zostają tylko te najbardziej wartościowe, najpiękniejsze, do których z całą pewnością jeszcze wrócę. I o nich zazwyczaj też piszę. Aby więcej osób o takim tytule się dowiedziało! 

 

Filozophia stylu to książka, która musiała trochę poczekać

Zamówiłam ją od razu, gdy wpadła mi w oko jej reklama – później jednak wciąż coś mnie od niej odciągało. Był taki moment, że woziłam ją nawet w samochodzie, z myślą o tych różnych momentach oczekiwania – i właśnie wtedy zaczęłam w końcu czytać. Bardzo szybko żałowałam, że akurat nie mam przy sobie karteczek do zaznaczania. Nie spodziewałam się bowiem tak wielu myśli i fragmentów, które chciałabym sobie zaznaczyć na później.

I oczywiście to nie jest tak, że nagle doznawałam jakiegoś olśnienia i chciałam wykrzyknąć: ach, to tak działa! No nie. Bo w teorii to wszystko wiedziałam, jednak zostało to tak ładnie uporządkowane i został nadany temu tak ciekawy wydźwięk, że czytało się z niesamowitą przyjemnością i poczuciem, że nie jest to absolutnie zmarnowany czas. Książkę śmiało można nazwać doskonałym przewodnikiem po osobistym stylu. Na który – jak wiadomo – składa się nie tylko to, jakie ubrania kupujemy, ale również nasz styl bycia, sylwetka, upodobania, inspiracje.

Książka dotyka – obok całkowitej teorii – również kilku całkiem istotnych problemów, m.in. produktów premium oraz marek luksusowych, wciąż rosnącego konsumpcjonizmu, czy przeróbek krawieckich, których zupełnie niesłusznie najczęściej się unika.

 

Filozophia stylu to spojrzenie stylistki na temat wizerunku

Wciąż zapomina się, że każdy z nas buduje jakiś styl, jakiś wizerunek i czasami jego elementy – potrafią mieć ogromne znaczenie, gdy poświęcimy im wystarczająco dużo uwagi. Aby jednak móc tę uwagę poświęcać – potrzebujemy świadomości. I tutaj bym właśnie się na moment zatrzymała. Świadomości brakuje nam najczęściej.

Niewłaściwe inspiracje. Presja społeczeństwa. Powielane stereotypy. Zamknięte schematy. Brak pewności siebie. To wszystko sprawia, że nasz indywidualny styl często… nie ma siły przebicia. Chciałoby się coś ubrać, coś zmienić – ale… co ludzie powiedzą? Jak spojrzą w przedszkolnej szatni? Jak oceni to partner? Co powiedzą na rodzinnej imprezie? Tutaj zapominamy o absolutnie najważniejszym: każdy ma jakieś zdanie, ale nie powinno nas bezpośrednio ograniczać, w końcu to tylko… czyjeś zdanie.

W książce znajdziesz dość obszerną teorię, mnóstwo przykładów, ale również konkretne triki, często zilustrowane dla ułatwienia. Wszystko jest wspaniale zaplanowane, estetyczne, przejrzyste, czyta i ogląda się z ogromną przyjemnością. Uwielbiam książki, które oprócz wartościowej treści – są tak po prostu piękne i dopracowane. Zwłaszcza dziś, w czasach, gdy niemal każdy może wydać książkę. Tutaj mam jednak wrażenie, że wszystko jest na swoim miejscu, na najwyższym możliwym poziomie.

Autorka jest osobistą stylistką, która od wielu lat pracuje z klientkami. Mamy więc tutaj całkiem sporo ugruntowanej wiedzy, którą się z nami dzieli i która w sposób bardzo przystępny pomaga czytelnikom poukładać swoje spojrzenie na styl. Kolejne rozdziały przeprowadzają nas we wciągający sposób przez kilkanaście różnych tematów i odnosi się wrażenie, że książka każdy taki temat niemal wyczerpuje. Nie odczuwamy niedosytu, nie szukamy więcej – temat poruszony, opowiedziany, wyczerpany, następny!

Komu Filozophia stylu przypadnie do gustu?

  • Wszystkim zainteresowanym tematem mody, stylu, szafy kapsułowej.
  • Poszukującym wiedzy teoretycznej na temat materiałów, biżuterii, doboru stylizacji.
  • Myślącym o zawodzie osobistej stylistki – książka stanowi świetną pigułkę wiedzy, bazę – jeśli Cię zainteresuje, przeczytasz z lekkością i będziesz chciała więcej, to już naprawdę dobry pierwszy krok.
  • Influencerkom modowym, które na co dzień pokazują swój styl, mówią o nim i jednocześnie próbują również edukować i inspirować w tym kierunku swoich obserwujących.

Każdy, kto interesuje się modą – powinien ją przeczytać. Każdy, kto próbuje odkryć i zbudować własny styl modowy – również. To jedna z tych książek, która bawi słowem, interesuje faktami i inspiruje możliwościami. Ktoś powiedziałby: ale to przecież tylko książka o modzie! Otóż nie. To książka o spojrzeniu na modę, które sprawia, że chcemy się w niej zanurzyć na nowo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *