Dzisiaj w ramach Biblioteczki – opowiem o czymś zupełnie innym! Jestem zachwycona tytułami, o których będę mówić i sposobem, w jaki zostały przygotowane dla naszych małoletnich. Klasyczne powieści w adaptacji dla dzieci – czyli co? Czyli kultowe opowieści, znane doskonale nam wszystkim. Tyle że w ujęciu dedykowanym dzieciom.
Wydawnictwo Tandem ma w swojej ofercie – klasykę i mity. Sami o sobie mówią, że proponują ciekawą, zabawną i współczesną formę.
Aktualnie mamy już kilka książek stąd i każda kolejna zachwyca bardziej. Jesteśmy na tym świetnym etapie, że Mały Człowiek czyta sam i dobór lektur to szalenie fascynujący proceder. Mogę sobie przypomnieć swoje pierwsze książki, które czytałam w jego wieku. Mogę wybierać spośród ogromu różnych możliwości, które dziś mamy. Mogę zarażać miłością do czytania i póki co – idzie mi całkiem nieźle.
Lubię obserwować radość i ekscytację, gdy otwiera paczkę z książką.
Lubię słuchać o pierwszych wrażeniach.
Lubię wspólne czytanie.
Klasyczne opowieści w adaptacji dla dzieci:
(Wystarczy kliknąć w tytuł – by wskoczyć w porównywarkę cen danej książki.)
Sherlock Holmes. Studium w szkarłacie | Najsłynniejszy detektyw świata i jego praca – dla współczesnych dzieci, może się wydawać przedziwnym brak elektronicznych gadżetów, komputerów, Internetu czy smartfonów. Mimo tych wszystkich braków… rozwiązuje zagadki bezproblemowo! Jego największą bronią – jest umysł i wiedza. Umiejętność analizowania. Zdolność dedukcji. Niesamowite przygody, w pięknej oprawie!
Czarny Maciek i wenecki starodruk | Koledzy, tajna grupa detektywistyczna i nieprzewidywalne przygody. Wciągająca, zwyczajnie ciekawa i nie przewidująca ani grama nudy. Idealna wręcz wielkość czcionki, odpowiednio dobrane słownictwo.
Arsene Lupin. Tajemnica pereł Lady Jerland | Kolejne nazwisko, które zna każdy. Tutaj bohater, wymyślony ponad sto lat temu – wraca z zupełnie nowymi przygodami, odświeżony i idealny dla małego czytelnika. Pięknie wydana: czcionka, obrazki, okładka – wszystko składa się na piękną spójną całość.
Oliver Twist | Tytułowy Oliver Twist to chłopiec z wielkim bagażem. Urodził się w biedzie i w takiej przyszło jemu żyć. Opowieść, która (moim zdaniem) uczy świadomości, empatii. Wzrusza w sposób, który bywa potrzebny. Oczywiste jest, że staramy się swoje dzieci chronić przed wszystkim, co złe. Równolegle jednak… bardzo ważna jest edukacja o tym, że poza naszym życiem, naszą codziennością – bywa również zupełnie odmienna, która innych dotyka. Ta książka to dobra baza do podobnych dyskusji!
Legendy arturiańskie. Niezwykły chłopiec | Legendy arturiańskie w całej swojej niezwykłości – dopasowane do małych czytelników. Młody Merlin i jego zdolności, niesamowita podróż i wcale-nie-miły król. Co jeszcze się tutaj znajdzie? Oczywiście: wiele.
Powieści Jane Austen | I tutaj przyznam, że odłożyłam te książki na półkę i czekają na małą Szefową, gdy to ona będzie czytać samodzielnie. Przepiękne wydania, aż żałuję że sama kiedyś takich nie miałam!
Klasyczne powieści w adaptacji dla dzieci – to fascynujący świat opowieści, które znamy my dorośli i które możemy teraz przekazywać swoim dzieciom, w formie dla nich przystępnej.
Oczywiście: naszym dzieciństwem rządziły inne tytuły.
Oczywiście: dzisiaj pojawiają się inne, coraz nowsze. Takie zdecydowanie lepiej wpisujące się w obecne realia. Nadal jednak… znajdzie się miejsce dla klasyki! Dzieci, którym czytamy – budują z nami więź, czują się kochane i dostrzegane. Zaspokajamy ich potrzebę poczucia bezpieczeństwa, wspieramy rozwój.
Im częściej i dłużej czytamy naszym dzieciom, tym większa motywacja do prób samodzielnego czytania u nich. Logiczne, prawda? Skoro dziecko zna ten zwyczaj z codzienności, lubi to – naturalne dla niego będzie przejście do nauki czytania i własnych prób. Miłość do książek bywa zaraźliwa i bardzo często w domach, gdzie rodzice czytają dużo – dzieci idą w ich ślady.
Czytanie dzieciom i z dziećmi – ma tyle zalet!
Niesie tyle pozytywnych skutków, że trudno zamknąć je w jednym akapicie, tekście, czymkolwiek pojedynczym. Można o tym mówić i mówić, pisać i pisać. Przecież doskonale wiesz, że czytanie rozwija kreatywność, pobudza wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa. I zdajesz sobie sprawę, że umiejętnie dobierane tytuły – pomogą uczyć dzieci przez zabawę. O świecie, przeskakując przez różne aspekty, problemy, nie omijając niczego istotnego.
Nie zapominaj, że nawet kilkulatek ma już swój tok myślenia, swoje małe wielkie problemy i sposób postrzegania świata. W tym wszystkim możemy wspierać… właśnie wspólnym czytaniem.