Inspiracja: stół na domowe przyjęcie
Powyżej linki do wcześniejszych inspiracji, dzisiaj kolejna – ponownie świąteczny stół! Na tyle uniwersalna propozycja, że odnalazłaby się w każdej innej okazji również. Dzisiaj jednak z detalami, które nawiązują do Veri Peri – koloru roku 2022, ogłoszonego dopiero co przez Instytut Pantone.
Ciekawostka: Veri Peri to bardzo subtelny fiolet, który według Instytutu Pantone – ma łączyć i rozróżniać. Dlaczego akurat taki? Okrzyknięty został kolorem zmian, które powoli obejmują cały świat. Veri Peri ma symbolizować fuzję życia współczesnego z trendami kolorystycznymi w świecie cyfrowym.
Jak nakrywać stół z kolorowymi detalami?
Połączenie szarości i żółci, okrzyknięte rok temu kolorem roku – zachwycało mnie niemal od początku. Niezwykle wdzięczne zestawienie, które dopasować można było tak naprawdę do każdej okazji! Teraz mamy fiolet i tutaj – sympatia już na start nieco mniejsza, w rzeczywistości jednak ten kolor bardzo pobudza kreatywność.
Jeśli chcesz wprowadzić go w swoich przyszłorocznych uroczystościach – polecam detale, oczywiście. Czyli elementy, które zaakcentują ten kolor ale pozostaną na tyle uniwersalne, że posłużą niejednokrotnie, zestawiane z różnymi innymi pomysłami.
Nie szłabym dlatego od razu w obrusy, zasłony czy całą zastawę. Zdecydowanie ciekawszą opcją będzie połączenie koloru Veri Peri z innymi, dotychczas używanymi. Wprowadzić go w serwetkach, świecach lub kwiatach. Oczywiście, tutaj wszystko zależy od okazji.
Dzisiaj omówimy stół świąteczny!
Postanowiłam sięgnąć po ulubiony szary obrus z falbaną, dobrać stonowaną zastawę i niewielkie dodatki – a to wszystko ukoronować świątecznym stroikiem i szklanymi świecznikami w kolorze fioletu. Veri Peri miał stanowić tutaj akcent, absolutnie nie dominować.
Szary obrus – oneforme.pl
Szare i granatowe serwety – oneforme.pl
Szare talerze obiadowe – Ikea
Stylizowane talerze głębokie – Kik
Sztućce, szklanki, kieliszki – Ikea
Fioletowe mini-świeczniki szklane – Kik
Na stół trafiły również dwa złote świeczniki i świece w kolorze obrusu. Lubię monochromatyczne stylizacje stołu. Nawet jeśli nie zupełne – wystarczą dla mnie serwety i obrus w tym samym odcieniu, tutaj dorzuciłam też świece. Co jeszcze można zauważyć? Dwie serwetki są szare, dwie są granatowe. Lubię czasami wprowadzić takie połączenia: a to dwa rodzaje talerzy, a to dwa kolory serwet, a to różnokolorowe szkło. Niewielki detal, przydatny jednak gdy chcemy dodać odrobinę świeżości i charakteru.
Jak nakrywać stół?
Często piszecie w wiadomościach: przecież nie muszę pilnować etykiety przy niedzielnym obiedzie. Oczywiście, że nic nie musisz. Warto jednak mieć na uwadze, że savoir vivre to po prostu umiejętność dostosowania swojego zachowania do sytuacji i warto ją pielęgnować. To również szacunek. Każdy ma prawo do własnego zdania, do odmiennych zachowań i przekonań, dlatego powinniśmy się po prostu, tak po ludzku – szanować. Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Skoro chcielibyśmy zasiadać do prawidłowo nakrytego stołu – sami również zadbajmy o taki, zapraszając gości.
Najważniejsze zasady?
- Obrus nie powinien dotykać krzeseł.
- Serwetkę układamy po lewej stronie nakrycia lub na środku (na talerzu lub pod).
- Po prawe stronie talerza układamy nóż (ostrzem w stronę talerza) oraz łyżkę.
- Po lewej stronie talerza układamy widelec.
- Widelczyk deserowy – nad talerzem, rączka skierowana w lewą stronę.
- Nad widelczykiem deserowym łyżeczka – rączka skierowana w prawą stronę.
- Kieliszek do wina – bliżej talerza.
- Kieliszek do wody – za kieliszkiem do wina (zewnętrzna strona nakrycia).
Któraś zasada cię zaskoczyła czy znasz wszystkie?