Jak nakryć stół z kolorem Veri Peri?

Inspiracja: świąteczny stół

Inspiracja: stół na domowe przyjęcie

Powyżej linki do wcześniejszych inspiracji, dzisiaj kolejna – ponownie świąteczny stół! Na tyle uniwersalna propozycja, że odnalazłaby się w każdej innej okazji również. Dzisiaj jednak z detalami, które nawiązują do Veri Peri – koloru roku 2022, ogłoszonego dopiero co przez Instytut Pantone.

Ciekawostka: Veri Peri to bardzo subtelny fiolet, który według Instytutu Pantone – ma łączyć i rozróżniać. Dlaczego akurat taki? Okrzyknięty został kolorem zmian, które powoli obejmują cały świat. Veri Peri ma symbolizować fuzję życia współczesnego z trendami kolorystycznymi w świecie cyfrowym. 

Jak nakrywać stół z kolorowymi detalami?

Połączenie szarości i żółci, okrzyknięte rok temu kolorem roku – zachwycało mnie niemal od początku. Niezwykle wdzięczne zestawienie, które dopasować można było tak naprawdę do każdej okazji! Teraz mamy fiolet i tutaj – sympatia już na start nieco mniejsza, w rzeczywistości jednak ten kolor bardzo pobudza kreatywność.

Jeśli chcesz wprowadzić go w swoich przyszłorocznych uroczystościach – polecam detale, oczywiście. Czyli elementy, które zaakcentują ten kolor ale pozostaną na tyle uniwersalne, że posłużą niejednokrotnie, zestawiane z różnymi innymi pomysłami.

Nie szłabym dlatego od razu w obrusy, zasłony czy całą zastawę. Zdecydowanie ciekawszą opcją będzie połączenie koloru Veri Peri z innymi, dotychczas używanymi. Wprowadzić go w serwetkach, świecach lub kwiatach. Oczywiście, tutaj wszystko zależy od okazji.

Dzisiaj omówimy stół świąteczny!

Postanowiłam sięgnąć po ulubiony szary obrus z falbaną, dobrać stonowaną zastawę i niewielkie dodatki – a to wszystko ukoronować świątecznym stroikiem i szklanymi świecznikami w kolorze fioletu. Veri Peri miał stanowić tutaj akcent, absolutnie nie dominować.

Szary obrus – oneforme.pl

Szare i granatowe serwety – oneforme.pl

Szare talerze obiadowe – Ikea

Stylizowane talerze głębokie – Kik

Sztućce, szklanki, kieliszki – Ikea

Fioletowe mini-świeczniki szklane – Kik

Na stół trafiły również dwa złote świeczniki i świece w kolorze obrusu. Lubię monochromatyczne stylizacje stołu. Nawet jeśli nie zupełne – wystarczą dla mnie serwety i obrus w tym samym odcieniu, tutaj dorzuciłam też świece. Co jeszcze można zauważyć? Dwie serwetki są szare, dwie są granatowe. Lubię czasami wprowadzić takie połączenia: a to dwa rodzaje talerzy, a to dwa kolory serwet, a to różnokolorowe szkło. Niewielki detal, przydatny jednak gdy chcemy dodać odrobinę świeżości i charakteru.

Jak nakrywać stół?

Często piszecie w wiadomościach: przecież nie muszę pilnować etykiety przy niedzielnym obiedzie. Oczywiście, że nic nie musisz. Warto jednak mieć na uwadze, że savoir vivre to po prostu umiejętność dostosowania swojego zachowania do sytuacji i warto ją pielęgnować. To również szacunek. Każdy ma prawo do własnego zdania, do odmiennych zachowań i przekonań, dlatego powinniśmy się po prostu, tak po ludzku – szanować. Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Skoro chcielibyśmy zasiadać do prawidłowo nakrytego stołu – sami również zadbajmy o taki, zapraszając gości.

Najważniejsze zasady? 

  1. Obrus nie powinien dotykać krzeseł.
  2. Serwetkę układamy po lewej stronie nakrycia lub na środku (na talerzu lub pod).
  3. Po prawe stronie talerza układamy nóż (ostrzem w stronę talerza) oraz łyżkę.
  4. Po lewej stronie talerza układamy widelec.
  5. Widelczyk deserowy – nad talerzem, rączka skierowana w lewą stronę.
  6. Nad widelczykiem deserowym łyżeczka – rączka skierowana w prawą stronę.
  7. Kieliszek do wina – bliżej talerza.
  8. Kieliszek do wody – za kieliszkiem do wina (zewnętrzna strona nakrycia).

Któraś zasada cię zaskoczyła czy znasz wszystkie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.