Delegowanie zadań | #motherlifebalance

Wow! Od kiedy ogłosiłam, że rozkręcam coś swojego, że zaczynam organizować śluby – pierwszym szokiem byli klienci już na ten sezon. Płynnie przeszli do rozmów o koordynacji dnia ich ślubu, ich wielkiego dnia. Tym samym tydzień po ukończeniu kursu, odebraniu certyfikatu i wymaganych kwalifikacji – miałam już dwie pary na ten sezon do skoordynowania w ich termin. Szok i niedowierzanie, mobilizacja i motywacja. To przede wszystkim. Nie zapominajmy jednak o istotnej kwestii. Organizację planowałam, oczywiście – ale z realizacją na przyszły sezon. Oprócz zaplanowania wszystkiego pod nowe wyzwania, przyszła niezapowiedziana konieczność: delegowanie zadań. 

Dlaczego to takie ważne?

Na ten moment na co dzień ogarniam swoją dotychczasową pracę – wciąż pisząc dla agencji marketingowej i redakcji. Blog to kolejny punkt codzienności. W zasadzie to już dwa blogi. Przez wiele miesięcy pracowałam nad czymś, co teraz znajdzie swój finał ale pożarło ogromną ilość czasu. Niezmiennie, codziennie, cały czas – wychowujemy Małego Człowieka, dbamy o dom, wytyczamy nasze cele i marzenia, podróżujemy chociaż po kraju, chociaż na weekendy.

Od początku tego roku dołączyły do tego targi ślubne weekendami, sesje – również weekendami. A równolegle praca z parami przyszłych nowożeńców, ich przedślubne dylematy a teraz już przygotowania do koordynacji tych ślubów. Dodajmy do tego jedną pełną organizację ślubu… w trzy miesiące. Na dodatek ślubu szczególnego.

Pytacie wciąż: jak?! No jak my to robimy?

Dużo mówię i piszę, zwłaszcza na naszym Instagramie o sztafecie obowiązków. Dotąd sprawdzała się zwłaszcza w przypadku choroby Małego Człowieka i weekendów, które spędzam na uczelni. Teraz doszło wiele obowiązków, które trzeba gdzieś wcisnąć. Jak? Jak to zrobić?

Delegować.

Delegowanie zadań i obowiązków, które możemy oddelegować bez wyrzutów sumienia. Kiedy możemy to zrobić bez wyrzutów sumienia? Kiedy mamy świadomość, że uzyskany dzięki temu, czas – spożytkujemy lepiej niż wówczas, gdybyśmy sami się daną kwestią zajęli.

Przykład pierwszy: obróbka zdjęć.

Zakładając blog slubposwojemu.pl a teraz tworząc również stronę agencji – postawiłam sobie już na starcie bardzo wysoko poprzeczkę, postanawiając o umieszczaniu tam zdjęć tylko i wyłącznie swoich lub współpracujących ze mną, fotografów. W drugim przypadku – problem z głowy. Fotograf zawsze oddaje nam zdjęcia już obrobione. W przypadku tych wykonywanych przeze mnie – już zostaje to w naszym zakresie.

O ile zdjęcia mogę pstrykać i pstrykać, zawsze wybierając spośród nich te bardziej udane – o tyle obróbka to już mój poniekąd… wróg. Od zawsze w tej kwestii byłam samoukiem, uczyłam się metodą prób i błędów, z naciskiem na te ostatnie. Potrafiłam spędzić kilka godzina nad kilkunastoma zdjęciami i szczerze nienawidzić efektu. Wytykałam sobie niedociągnięcia i porażki. Zaczynałam od nowa, traciłam kolejne godziny.

No właśnie. Traciłam godziny. Przeliczając najprościej, jak się da: sześć godzin nieudanej obróbki to dwa teksty blogowe lub dla klienta. Innymi słowy: zarobek. Sześć godzin to wypad z Małym Człowiekiem i B. na świetne popołudnie w fajnym miejscu. Sześć godzin to sporo nauki czegoś, co naprawdę mnie interesuje.

Delegowanie zadań tego typu przyniosło ulgę. Obróbkę zdjęć na nową stronę zlecamy specjaliście, koszt jest nieporównywalny ze stratami, jakie generowały moje samodzielne próby. Zyskałam czas, w którym zarabiam lub spędzam czas z bliskimi. Ewentualnie mogę szybciej położyć się spać czasami… 🙂

Przykład drugi: obowiązki domowe.

Tutaj delegujemy je sobie nawzajem. Skoro B. jeździ co rano do pracy i po południu z niej wraca – odwozi i odbiera Małego Człowieka z przedszkola, dzięki czemu ja nie tracę czasu na dojazd w tę i z powrotem, na dodatek dwa razy dziennie. Skoro ja jestem przed południem zazwyczaj w domu – robię obiady, skoro trzy razy w tygodniu wychodzę wieczorem do pracy – B. robi kolacje. Ja wstawiam pranie, On rozwiesza.

Ja robię zakupy świeże – typu pieczywo, owoce, warzywa. Wracając ze spotkań, siłowni, zajęć. Duże zamawiamy z dowozem. Jak się bliżej przyjrzeć – okazuje się, że wiele rzeczy możemy robić osobno, co znacznie przyspiesza pewne procesy. Do Ikei może pojechać jedna osoba na przykład. A zakupy zostaną zrobione w takim samym stopniu, jak te we troje. Przykłady można mnożyć.

U nas słowo-klucz brzmi: przy okazji. B. przy okazji drogi do pracy, ogarnia przedszkole i Małego Człowieka. Ja przy okazji spotkań, kupuje świeże produkty w warzywniaku czy piekarni. Przy okazji czegoś – zazwyczaj dodatkowo coś innego. Bardzo łatwo można przyzwyczaić się do podobnego trybu, naprawdę fajne efekty. Bo ostatecznie ilość spraw nam się sukcesywnie pomniejsza – przy okazji załatwiania zupełnie innych.

Przykład trzeci: pozwalam sobie pomagać.

Oh, najtrudniejsze chyba! Bo czasami – znacie to, prawda? – wpadamy w wir “ja sama, ja lepiej, ja muszę!” i nic ponad to. W ten sposób nakręcamy się kolejnymi obowiązkami, odhaczanymi niemal bez końca, nie dopuszczając przy tym do siebie myśli, że ktoś mógłby nam pomóc. A przecież pomoc w czymkolwiek jest naturalnym odruchem osób nam bliskich, które wcale nie chcą wydzierać nam naszych umiejętności czy zaangażowania. Jedynie chcą nas odciążyć.

Długo czułam wyrzuty sumienia za każdym razem, gdy ktoś chciał mnie w czymś czasami wyręczyć. W końcu się ogarnęłam – po długiej drodze – i zrozumiałam, że powinnam się cieszyć!

Jeśli mamy taką możliwość – Mały Człowiek zostaje na kilka godzin z Dziadkami a my jedziemy tam, gdzie musimy. Przywykliśmy do podróżowania całą paczką – nasz chłopiec jest jednak już na tyle duży, że bez problemu może spędzić dzień u bliskich, co daje jemu ogrom radości. A nam swobodę działania. Skupiamy się wówczas tylko i wyłącznie na danych obowiązkach, bez rozpraszania się. Delegowanie zadań bliskim, jeśli ich cieszy przejęcie tego – to obopólne pozytywne emocje.

Przykład czwarty: profesjonale usługi.

I tutaj najlepszym przykładem kategorii, w której to się genialnie sprawdza – jest pielęgnacja! Przez długi czas wszystko robiłam sama. Malowałam średnio dwa razy w tygodniu paznokcie, wykonywałam domową mikrodermabrazję, maseczki, depilację woskiem, regulację brwi i wiele innych, potrzebnych drobnych zabiegów.

Traciłam czas, nerwy – bo nie zawsze wychodziło idealnie. Od kiedy mam na głowie tak naprawdę trzy różne prace, rodzinę, studia i dom – powiedziałam STOP.

Koniec z malowaniem paznokci w pośpiechu, co kilka dni. Raz na trzy tygodnie manikiurzystka robi mi hybrydy, zajmuje to godzinkę, podczas której mogę wypić kawę, odpocząć a później pędzić dalej. To samo z woskiem i pielęgnacją twarzy. Mniej więcej co 2-3 tygodnie przypada wizyta. Wówczas między spotkaniami, pisaniem a obowiązkami – wpadam do salonu i już. Później lecę dalej.

Rachunek zysków i strat.

Jeśli coś nam zwyczajnie nie wychodzi a ktoś inny zrobiłby to zdecydowanie lepiej, sprawniej – warto wówczas powierzyć to w zaufane ręce. Delegowanie zadań to rachunek zysków i strat, ocena naszych mocy przerobowych. Zwyczajne odpuszczanie sobie tam, gdzie tracimy czas i energię, podczas gdy moglibyśmy ten sam czas spożytkować sensowniej. 

Nie bójmy się mówić wprost, że czegoś nie chcemy lub nie musimy, robić. To żaden powód do wstydu. Nie każdy musi być manikiurzystką, znawcą Photoshopa, mechanikiem ani innym specjalistą. Bądźmy dobrzy w tym, w czym jesteśmy i chcemy być – nie w tym, w czym powinniśmy. 

 

Spodobał Ci się tekst?

Zaobserwuj nas na Instagramie, tam nasza codzienność ➡ klik!

Polub nas na Facebooku, stamtąd dowiesz się o nowościach ➡ klik!

 

Napisane teksty 193

2 thoughts on “Delegowanie zadań | #motherlifebalance

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj też

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

%d bloggers like this: