Harmonogram przygotowań do ślubu | do pobrania

Pisaliśmy już o tym, co przy organizacji ślubu i wesela trzeba załatwić w pierwszej kolejności. Gdzieś w międzyczasie wspominaliśmy o tym, że staramy się co miesiąc odhaczać z listy coś istotnego, żeby rozłożyć w czasie koszty i nie czekać do ostatniej chwili. Pojawiły się z Waszej strony pytania: co załatwiamy już teraz? Jak wygląda nasz harmonogram przygotowań do ślubu na ten moment? 

Dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami checklistą, którą sobie stworzyliśmy i której się staramy ściśle trzymać. Ma ona na celu rozłożyć właśnie koszty i pomóc nam w spokoju przygotować się do ślubu i wesela, bez zbędnego stresu.

Harmonogram przygotowań do ślubu wiele ułatwi.

Bo nie trzeba wcale na dwa tygodnie przed ślubem biegać po sklepach i szukać odpowiedniego alkoholu w odpowiedniej cenie a później dwa dni przed ślubem obklejać butelki ślubnymi etykietami. Taki alkohol można kupić dużo wcześniej, niech sobie w kartonach stoją. Obrączki też mogą poleżeć! 😉

Podobnie jest z zaproszeniami – gdy mamy już zarezerwowany termin w kościele czy USC i miejscu wesela – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamówić zaproszenia. Nie musimy ich od razu rozwozić czy rozsyłać. Niech sobie leżą i czekają. Koszt z głowy, punkt listy z głowy. Teraz tylko wystarczy je wyjąć i wręczać. I tak dalej i dalej. Co tu dużo mówić – oto lista:

Rok przed ślubem:

 • Ustalcie wstępną datę ślubu.
 • Ustalcie ślubny budżet.
 • Spiszcie wstępną listę gości.
 • Spotkajcie się z księdzem (w przypadku ślubu kościelnego) lub zarezerwujcie datę ślubu w USC.
 • Wybierzcie oraz zarezerwujcie miejsce wesela.

11 miesięcy przed ślubem:

 • Wybierzcie oraz zarezerwujcie zespół muzyczny lub DJ’a.
 • Wybierzcie oraz zarezerwujcie fotografa i/lub kamerzystę.

10 miesięcy przed ślubem:

 • Wybierzcie oraz zamówcie zaproszenia.
 • Wybierz oraz zamów suknię ślubną.
 • Nauki przedmałżeńskie (w przypadku ślubu kościelnego).

9 miesięcy przed ślubem:

 • Rozpocznijcie naukę tańca.

6 miesięcy przed ślubem:

 • Wybierzcie oraz zamówcie obrączki.
 • Rozdajcie lub roześlijcie zaproszenia.
 • Wybierzcie oraz kupcie alkohol.

3 miesiące przed ślubem:

 • Formalności (zezwolenie na zawarcie małżeństwa, etc.).
 • Wybierzcie oraz kupcie garnitur dla Pana Młodego.
 • Fryzura oraz makijaż próbne.
 • Wybierzcie oraz zamówcie tort i ciasta.
 • Wybierzcie menu weselne.
 • Wybierzcie oraz zamówcie upominki dla gości.
 • Wybierzcie oraz zamówcie dekoracje.

2 miesiące przed ślubem:

 • Po potwierdzeniu obecności – ustalcie liczbę gości.
 • Wybierzcie oraz zamówcie winietki.
 • Zaplanujcie usadzenie gości oraz zamówcie plan stołów.

Miesiąc przed ślubem:

 • Wybierzcie oraz zamówcie kwiaty dla Pana Młodego, butonierki, kwiaty dla rodziców oraz do sali weselnej.

Harmonogram przygotowań do ślubu naprawdę wiele ułatwia.

I tyle. Wszystko to, co najważniejsze w jednej liście. Oczywiście każdy ślub i każde wesele – to zupełnie inna historia. Jedna para będzie szukać limuzyny albo powozu, inna będzie wypożyczać fotobudkę czy drink bar. W powyższej liścia zawarliśmy to, co podstawowe tak naprawdę. W naszym przypadku poza nią nie będzie zbyt wielu dodatkowych punktów. W zasadzie mamy już sporo detali zaplanowane i poniekąd ogarnięte. Naprawdę – jeżeli cokolwiek może sobie czekać do wesela (np. alkohol, winietki, zawieszki na butelki, upominki dla gości, etc.) to warto zająć się tym wcześniej, mieć z głowy i nie martwić się później na ostatnią chwilę czymkolwiek podobnym. Możemy również zwrócić uwagę na stylizacje najbliższych, chociażby mam czy babć. Obecnie mamy spory wybór, chociażby eleganckie sukienki na wesele dla sześćdziesięciolatki nie są najmniejszym problemem. Warto jednak okazać troskę pytaniem o przygotowania.

Ślub i wesele można przygotować bez zbędnego napięcia, wystarczy tylko dobrze do tego podejść. Dobrze – czyli z planem! 😉 Dobrym, szczegółowym, realnym planem. Wiem, że dużo się mówi: wesela nie da się zorganizować w rok bo wszędzie pozajmowane terminy, i w ogóle. Okej! Ale te terminy na 3-4 lata do przodu ktoś rezerwuje, ktoś ten trend rozpoczął. Uważam, że gdybyśmy byli chociaż odrobinę bardziej elastyczni i skłonni do kompromisów – byłoby wszystkim o wiele łatwiej. 

lista do wydruku ➡ CHECKLISTA PRZEDŚLUBNA

____________________________________________________________________

Piszę o ślubach.

Upraszczam skomplikowane, obalam absurdy, wyszukuję historie i współtworzę je, puszczając dalej w świat. Wedding plannerka z zawodu, blogerka z zamiłowania. Ten cykl to zaledwie namiastka tego, co mam do przekazania. Na wszelkie okołoślubne pytania i wątpliwości, odpowiedzi można znaleźć tutaj: 

slubposwojemu.pl 

Z kolei na Instagramie można podglądać śluby, eventy i sesje, zorganizowane przeze mnie osobiście. Wszystkie zdjęcia tam to tylko i wyłącznie moje realizacje, którymi dzielę się ze światem. Zapraszam serdecznie: 

slubpowaszemu

Napisane teksty 193

4 thoughts on “Harmonogram przygotowań do ślubu | do pobrania

 1. Ja niestety się nie zgadzam z tym co Pani napisała. Moja siostra organizuje ślub rok wcześniej i praktycznie wyboru nie miała i brała to co było i taki termin który został… Ja natomiast organizując wszystko prawie 2 lata wcześniej już miałam problem z zespołem a teraz jest problem z fotografem. Kompromisy kompromisami, ale skoro za ślub mam zapłacić tyle samo to chcę aby było po mojemu i idealnie. Dlaczego miałabym zgadzać się na kompromisy?

  1. “ale skoro za ślub mam zapłacić tyle samo” – tyle samo porównując… do kogo? Bo jeżeli chodzi tylko o to by np. koszty poniesione przez nas, podobne do kosztów poniesionych przez kogoś innego, miały dać efekt na tym samym “poziomie” to brniemy w trochę ślepy zaułek. Dla każdego określony poziom będzie oznaczał coś innego i nigdy nie uda nam się osiągnąć “efektu wow”, jeśli będziemy porównywać się z kimś.

   Tak jak napisałam wyżej – tą machinę ktoś nakręca, rezerwując terminy na kilka lat do przodu. My zaczęliśmy organizować ślub dokładnie rok wcześniej, jednak gdyby nie kompromisy, nie bylibyśmy zadowoleni tak, jak jesteśmy teraz. Jeśli kurczowo trzymalibyśmy się wymarzonego terminu we wrześniu – nie bylibyśmy tak zachwyceni miejscem wesela. Wystarczyło przesunąć termin o ledwie tydzień dalej i mamy salę, której nie zamienilibyśmy na żadną inną. Bezskutecznie szukaliśmy zespołu z klasą, która nam będzie odpowiadać – było trudno. Poszliśmy na czyjeś wesele, zobaczyliśmy w akcji fenomenalnego DJ, zdecydowaliśmy się, to było jedno z lepszych posunięć! Wymieniać można bez końca, nie tylko na moim/naszym przykładzie. Kompromisy zawsze są dobrą opcją, w każdej dziedzinie życia.

   A organizacja wesela z patrzeniem tylko i wyłącznie na to, że skoro płacimy – musimy mieć wszystko, co wymarzymy, nie doprowadzi do niczego dobrego. Szkoda nerwów, naprawdę! Warto do pewnych kwestii podejść ze spokojem, to tylko i aż wesele.

   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj też

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

%d bloggers like this: