Blogerzy dla #BezpiecznaJa: by każda kobieta czuła się bezpieczna!

Nie jest najgorszym wcale to, że ktoś potrafi miesiącami, latami wmawiać komuś, że jest nikim, zerem, śmieciem totalnym. Nie jest najgorszym wcale to, że ktoś potrafi doprowadzić drugiego człowieka na skraj wytrzymałości. Nie jest najgorszym wcale to, że ktoś podnosi na kogoś rękę, patelnię czy cokolwiek innego. Najgorsze, moi drodzy, jest to, że MY, obserwatorzy, na to wszystko pozwalamy.

Te słowa napisałam w zeszłym roku w tekście Bo Wy patrzycie ale nie widzicie! Bo Wy słuchacie ale nie słyszycie! i nie bez powodu dzisiaj je przypominam. Dlaczego więc? By napisać o tym, dlaczego każda – absolutnie każda! – kobieta powinna czuć się bezpieczna. Zawsze i wszędzie. Tak! Bezpieczna zawsze, bezpieczna w s z ę d z i e. Na pozór coś oczywistego, jednak nie do końca tak jest. No dobra, nie oszukujmy się! Fakty budzą zgrozę, statystyki wołają o pomstę do nieba. Obecnie w Polsce zaledwie co szósta sprawa o znęcanie się psychiczne i/lub fizyczne trafia do sądów. Z tych, które już trafią – połowa jest umarzana. A jeśli nie to… 80-90 procent wyroków to wyroki w zawieszeniu. Uprośćmy. 60 osób znęca się nad osobą najbliższą. Poniża niemiłosiernie, zastrasza, bije, kopie, szarpie za włosy, co tam chcecie. Zaledwie 10 z nich trafi przed sąd. Z czego tylko w 5 przypadkach sprawa nie zostanie umorzona. A z tych 5 osób – 4 otrzymają wyroki w zawieszeniu. Czyli tak naprawdę żadne wyroki. Brutalne, prawda? A mowa tylko i wyłącznie o przestępstwie, nazywanym znęcaniem się psychicznym i fizycznym. A gdzie pobicia? Gdzie gwałty? Gdzie inne, podobne im brutalności, które codziennie są zgłaszane policji…? Oczywiście mowa o tych, które są zgłaszane – bo duża ich część niestety ale zgłaszana nie jest…

Jeżeli taka ofiara, w jakiś sposób uwikłana w tą przemoc, posiadałaby odpowiednią wiedzę czy możliwości a przy tym nie doświadczałaby regularnego “prania mózgu” – na pewno by po prostu odeszła. Ofiary przemocy z czasem doświadczają pewnego rodzaju wyuczonego poczucia bezradności, zaczynają nim żyć… I błędne koło się zamyka. Nikt nie lubi być bity, nikt nie lubi być poniżany. Ale jeśli to trwa i trwa – trudno jest się od tego uwolnić. I właśnie o wiedzę, o możliwości chodzi. O BezpiecznaJa chodzi. Co to takiego…?

bannerBezpiecznaJa

#BezpiecznaJa – ogólnopolski program profilaktyczny, mający na celu podniesienie świadomości społecznej, oraz zdolności samoobrony własnej kobiet, niezależnie od ich wieku, stanu zdrowia czy kondycji, poprzez szkolenia BezpiecznaJa oraz BezpiecznaJa Teen, a także inne działania stałe projektu, prowadzone przez FloWish.

Jak możesz się zaangażować? Jak możesz wesprzeć?

Wspólnie możemy zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kobiet i nastolatek w Twoim mieście. W zależności od zebranej kwoty zorganizujemy szkolenia BezpiecznaJa i BezpiecznaJaTeen w przynajmniej 10 miastach, które to Wy wybierzecie spośród przez was zaproponowanych.  Szkolenia prowadzi life coach i trener rozwoju, autorka książki „BezpiecznaTy”, Dominika Cwynar. Podczas szkoleń około 7000 kolejnych kobiet zwiększy swoją wiedzę, dowie się jak budować poczucie swojego bezpieczeństwa oraz nauczy jak świadomie minimalizować ryzyko wystąpienia przemocy wobec niej.

Wejdź na https://pomagam.im/BezpiecznaJa i wpłać symboliczne 5, 10 czy 15 zł. Puść link w świat, niech Twoi znajomi też go zobaczą, być może i oni jakkolwiek dorzucą cegiełkę. 

A może jesteś blogerem? A może jesteś blogerką? 

Chodzi o wspólną blogerską działalność charytatywną, wsparcie kobiecego projektu bezpłatnych szkoleń dla kobiet i nastolatek w zakresie prewencji przemocy i gwałtu, BezpiecznaJa. Projekt rozpoczyna obecnie ogólnopolską trasę bezpłatnych szkoleń w każdym mieście dla uczennic lokalnych szkół gimnazjalnych i średnich oraz osobno dla kobiet 18+. Na początek tego celu [20 szkoleń w 10 miastach] Stowarzyszenie FAIR IS zbiera środki poprzez akcje crowdfunding’ową [CF]. Szkolenie mocno rozwojowe, motywujące, budujące świadomość i siłę do zmiany swojego życia. 

Jak?

1. Każdy bloger i blogerka biorący udział we wspólnej akcji robią specjalny wpis na blogu. Tytuł wpisu powinien zawierać zwrot: “Blogerzy dla BezpiecznaJa” oraz zawierać tę frazę w treści oraz słowach kluczowych żeby zwiększyć wyszukiwalność bloga po tej frazie. Szczególnie mocne działanie SEO na samym początku akcji, bo blog trafia w silniki googl’a jako jeden z początkowych i bardzo długo wyskakuje na pierwszych miejscach w wyszukiwarce. Wpis musi tez zawierać aktywny link do akcji CF BezpiecznaJa [pomagam.im/BezpiecznaJa]

2. Stowarzyszenie FAIR IS umieszcza logo i link do każdego bloga biorącego udział w akcji [po przesłaniu do nas linku do wpisu oraz logo] na bezpośredniej stronie bezpiecznaja.pl w zakładce “wspierający / blogerzy”. Dodatkowo raz w tygodniu publikujemy na naszym FP link do zaktualizowanej zakładki. To samo zostanie umieszczone w zakładce Wspierający / Blogerzy na oficjalnej stronie Stowarzyszenia FAIR IS, które jest patronem akcji BezpiecznaJa. [fairis.pl]

W akcję włączają się również sportowcy i muzycy.

3. We wpisie powinna znaleźć się informacja o blogerze od którego wywodzi się akcja oraz zachęta dla czytelników i innych blogerów do wzięcia udziału w akcji. Oni również umieszczają u siebie we wpisie link do bloga, na którym trafili na akcję i zachęcają swoich czytelników. W ten sposób powstaje powiązana sieć linków.

4. Należy też napisać w kilku słowach: “Co rozumiesz przez “poczucie bezpieczeństwa”?” lub “Dlaczego uważasz, że bezpieczeństwo jest ważne?”.

5. Gdybyś dodatkowo zechciał/a wesprzeć akcje jakaś wpłatą, nawet 5 zł, warto wtedy zakładając konto na pomagam.im założyć od razu konto firmowe z nazwą bloga, podać w opisie link do niego, jakiś ciekawy opis i dać się poznać jako darczyńca dodatkowej grupie docelowej, która przegląda profile tych, którzy wspierają projekt. Pojawia się wtedy od razu kolejny świetny, wysokowartościowy link prowadzący do Twojego bloga.

Kiedy Twój wpis powstanie, przyślij proszę link do niego oraz swoje logo na adres: blogerzy@bezpiecznaja.pl

***

Większości kobiet wydaje się: mnie to nie dotyczy. Jednak zastanów się i rozejrzyj:

  • Zdarza Ci się wracać nocą po pracy do domu z duszą na ramieniu?
  • Boisz się czasem komuś postawić, bo nie znasz możliwej reakcji?
  • Nie wiesz jak reagować na zaczepki?
  • Pragniesz komuś pomóc, ale nie wiesz jak to zrobić?
  • Nie wiesz na jakie wsparcie i skąd możesz liczyć?

TO NIE JEST NORMALNE!

Nie jest najgorszym wcale to, że ktoś potrafi miesiącami, latami wmawiać komuś, że jest nikim, zerem, śmieciem totalnym. Nie jest najgorszym wcale to, że ktoś potrafi doprowadzić drugiego człowieka na skraj wytrzymałości. Nie jest najgorszym wcale to, że ktoś podnosi na kogoś rękę, patelnię czy cokolwiek innego. Najgorsze, moi drodzy, jest to, że MY, obserwatorzy, na to wszystko pozwalamy. Zmieńmy to. Reagujmy. Działajmy. Wspierajmy takie inicjatywy jak BezpiecznaJa. Nie bądźmy obojętni, nie bądźmy oprawcami. Bo ignorując problem, dajemy im przyzwolenie. Dając im przyzwolenie – stajemy się tacy sami. 

Napisane teksty 193

One thought on “Blogerzy dla #BezpiecznaJa: by każda kobieta czuła się bezpieczna!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj też

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

%d bloggers like this: