Jak przemycać świeże owoce i warzywa w codziennej diecie?

Szpinak wspomaga pamięć, podobnie jak migdały. Brokuły działają przeciwutleniająco, papryka pobudza pracę układu immunologicznego. Truskawki? Podobnie – przeciwutlenianie! Jagody, winogrona, melon? Też! Arbuzy wspierają zwalczanie zmęczenia. Kiwi zbawiennie działa na trawienie, jagody na wzrok. Oj, dużo tego! Poczytajcie sobie kiedyś o właściwościach ulubionych warzyw i owoców, można się zdziwić. 

Osobiście jestem warzywo- i owocolubna, bardzo! W każdej niemal postaci, mogę jeść i jeść. Od początku niemal próbowałam uczyć tego samego Małego Człowieka. Do pewnego momentu wcinał wszystko, teraz ma swoje określone upodobania, swoje smaki i ulubieńców. Co dla mnie ważne? Że je, w jakiejkolwiek postaci. Nieważne, że jakichś tam smaków nie lubi. Byłoby zbyt nudno, gdybyśmy wszyscy uwielbiali dokładnie to samo, nie uważacie?

***

Widzieliście kiedyś na sklepowych półkach te wszystkie kolorowe kartoniki z soczkami dla dzieci? No ba! Każdy je widział i widuje. A kupujecie? No dalej, przyznawać się! Sporadycznie każdemu się zdarza, zwłaszcza babciom i dziadkom, prawda? Gorzej, jeśli jest to notoryczne. Bo zdajecie sobie sprawę, że w większości przypadków te soczki niewiele wspólnego mają z… prawdziwym sokiem? Zerknijcie kiedyś w skład, żeby się porządnie zdziwić. Naprawdę porządnie!

Jakiś czas temu pisałam o tym, że dzieci powinny od najmłodszych lat pić wodę. I tego się trzymam, czysta woda to najlepsze, co możemy im dać! Te wszelkie kartoniki i buteleczki z soczkami, napojami i pseudoowocowymi wodami – szczerze bym sobie odpuściła, naprawdę. Jeśli już chcemy dawać dzieciom owoce – to róbmy to naprawdę, nie na niby. Bo dawanie im kolorowych napojów o smaku jakiegoś tam owocu, można nazwać takim właśnie podawaniem owoców… na niby. Przykład? To, że coś jest o smaku pomarańczowym, nie znaczy od razu, że ma w sobie coś z pomarańczy. Złota rada: czytać, czytać i jeszcze raz czytać! Składy, etykiety, zwracać uwagę, być czujnym!

Jak przemycać świeże owoce i warzywa na co dzień?

Jeśli mamy w domu niejadka, bądźmy ze sobą szczerzy – łatwo nie jest. Trzeba szukać wciąż nowych sposobów, żeby do zjedzenia czegokolwiek, zachęcić. Żeby już się udało, warto przemyśleć dobrą strategię, taką naprawdę skuteczną w nierównej walce o pochłonięte wartości odżywcze. Bo co uczynić, gdy nasze maluchy nie chcą nawet patrzeć na warzywa? W zupie nie, w sałatce nie, w surówce nie, we wszystkim na nie. Warzywa można wymieszać z owocami tak, że pozostaną wręcz niezauważone i zjedzone ze smakiem. Podstęp, owszem. Ale jakże skuteczny!

Możemy zrobić koktajl, sok, zupę krem. Wszystko to, co ma jednolitą konsystencję i nie da się dostrzec w tym poszczególnych składników, podczas gdy smak zostanie zdominowany przez coś, co dziecko lubi naprawdę. Albo przynajmniej toleruje. Swego czasu przemycałam tak włoszczyznę we wszelkich zupach, gdyż dziecię me nie znosiło wręcz, jak cokolwiek pływało w talerzu. Można? Można, polecam spróbować! Blender od lat stał się moim dobrym kumplem, niezastąpionym, ukochanym i notorycznie używanym. Przyjaciel zwykł mawiać, że blendery to już na wyjście z porodówki powinni wręczać. Stety niestety – coś w tym jest.

Nie o tym jednak dzisiaj, wróćmy do soków! Bo to o sokach chciałam trochę napisać. Od jakiegoś już czasu przyglądałam się tematowi wyciskarek wolnoobrotowych. Niesamowicie mnie do nich ciągnęło, sensowne argumenty jednak mnie od nich wciąż odganiały. Bo koszty, bo brak miejsca w kuchni, bo w zasadzie soki pijemy sporadycznie. Teraz mam szansę podjąć wyzwanie z Hurom i wypróbować ich sprzęt, konkretniej Hurom H100S.

W skrócie? Odnotowałam kilka zalet tego modelu:

 • Piękny design, do mnie trafił ten w kolorze czarnej perły i jestem absolutnie oczarowana!
 • Niewielki rozmiar. Zajmuje naprawdę niedużo miejsca na blacie.
 • Łatwość montażu i obsługi. Od pierwszych chwil sama go ogarniam, składam, rozkładam, myję i tak dalej.
 • Można używać do niego wszystkich rodzajów owoców, również mrożonych! Idealne rozwiązanie zimą, gdy świeżych brak i można uruchomić zapasy z zamrażarki!
 • Bezproblemowe utrzymanie w czystości, wystarczy umyć pod bieżącą wodą części, które tego wymagają.

Na naszym Instagramie koniecznie podglądajcie w relacjach, jak się sprawuje w dalszym użytkowaniu a tymczasem zostawiam Wam dwa przepisy na domowe soki, dopasowane do konkretnych potrzeb i upodobań, którymi zainspirowałam się od Hurom właśnie. 

Super sok – właściwości przeciwutleniające oraz wspierające rozwój mózgu: 

 • marchewki, pokrojone w 3-4 centymetrowe kawałki,
 • garść orzechów podzielonych na pół,
 • garść migdałów podzielonych na pół.

Sok wspomagający odchudzanie:

 • kilka pomidorków cherry,
 • kiwi,
 • gruszka.

***

Będąc rodzicami, ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. To my w dużej mierze kreujemy nawyki żywieniowe naszych dzieci, od początku już ucząc je tego, co właściwe. Dając odpowiedni wzór do naśladowania, mamy sporą szansę na powodzenie, w końcu to z nas maluchy czerpią inspirację w pierwszej kolejności. Pomagajmy im więc odnaleźć się w tej codzienności jak najlepiej. Pokazujmy fajne alternatywy dla tego, co niefajne i ciekawe sposoby na to, co po prostu… nieciekawe.

Podchodźmy do rodzicielstwa i wychowania kreatywnie, zarażajmy uśmiechem i wsparciem, kreujmy piękną codzienność i odrzucajmy to, co szkodliwe. Teraz to tylko i aż zjedzone warzywo, wypita woda czy ten sok. W rzeczywistości to wielka odpowiedzialność – bo przekazujemy wzorce, które nasze dzieci wyniosą w dorosłość i może nawet… przekażą dalej! A gdyby tego wszystkiego było mało, dodam coś jeszcze: ucząc dzieci dobrych nawyków żywieniowych, przyczyniamy się do ich lepszego stanu zdrowia, dokładamy maleńką cegiełkę do lepszego samopoczucia teraz i w przyszłości. 

Tekst powstał we współpracy z Hurom.

Spodobał Ci się tekst?

Zaobserwuj nas na Instagramie, tam nasza codzienność ->  klik!

Polub nas na Facebooku, stamtąd dowiesz się o nowościach ->  klik!

Napisane teksty 282

2 thoughts on “Jak przemycać świeże owoce i warzywa w codziennej diecie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

%d bloggers like this: