Chcę zajść w ciążę i… co dalej?

Przychodzi taki moment, że postanawiamy o powiększeniu rodziny. I co wówczas? Przyznaję, że wcześniej nieszczególnie interesowałam się tym tematem, ciążę planowałam bliżej trzydziestki, jeśli nie później. Byłam jedną z tych żyjących w – błędnym poniekąd – przekonaniu, że najpierw trzeba odhaczyć ileś życiowych osiągnięć i dopiero myśleć o rodzinie. Nieplanowana ciąża pokazała mi – a rola rodzica wciąż to pokazuje – że z dzieckiem można tyle samo, jeśli nie więcej i stawianie sobie kolejnych celów czy wyzwań, nie musi kolidować z wychowaniem dziecka. Ale to chyba wiecie?

Za chwilę minie rok, od kiedy B. się oświadczył a na blogu pojawił się tekst Dlaczego długo nie będę gotowa na drugie dziecko?, w którym pisałam o tym, że czasami ludzie zadają innym mnóstwo pytań – niekiedy bardzo intymnych! – bez zastanowienia nad konsekwencjami, jakie mogą spowodować. Bo przecież tak naprawdę nie wiemy, czego nasz rozmówca pragnie. Nie mamy pojęcia, czy postrzega świat i pewne kwestie w ten sam sposób, co my. Ale nie o tym dziś! Dzisiaj o tym, co powinniśmy odhaczyć z przedciążowej checklisty, jeśli na dziecko się decydujemy. I nie o wyprawkę chodzi!

***

Czy jesteśmy gotowi?

Banał na pozór. Kwestia niezmiernie ważna jednak! Bo zadanie sobie tego pytania i – szczera – odpowiedź na nie to podstawa decyzji, jaką jest ciąża i dziecko. Warto więc zastanowić się: czy jesteśmy pewni? Jeśli odpowiedz brzmi TAK i nie jest motywowana presją otoczenia, naciskiem partnera czy kogokolwiek innego – nie ma nad czym się zastanawiać!

Pod pytanie o gotowość – należałoby również podpiąć sytuację finansową. Zastanówmy się, czy nas – tak zwyczajnie – stać na dziecko, a w zasadzie na jego potrzeby? Bo wiecie – wyprawka to może i spory koszt, prawdziwa jazda bez trzymanki zaczyna się dopiero później! Z miesiąca na miesiąc koszty potrafią rosnąć w zastraszającym tempie, samą miłością dziecka nie wykarmimy!

Czy jesteśmy zdrowi?

I tutaj wchodzimy już w te kwestie, na których chciałam się dzisiaj skupić najbardziej. Bo często zapomina się o tym, żeby przed planowaną ciążą pochylić się nad zdrowiem! O czym warto pamiętać? O co wypadałoby zadbać?

  1. Wizyta u stomatologa. We wszystkich niemal źródłach, w których szukałam informacji (włącznie z zapytaniem swojego lekarza), można przeczytać o konieczności odhaczenia wizyty u dentysty. Dlaczego? Chociażby taka próchnica to stan zapalny dla organizmu a przecież zależy nam na zdrowiu, prawda? Ponadto wyczytać w różnych źródłach można również, że choroby zębów mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu. Często – błędnie – pokutuje mit, że w ciąży zębów nie można leczyć. A prawda jest taka, że nie dość że można – to wręcz trzeba to robić! Dlatego planując ciążę, warto dokończyć wcześniej potrzebne nam, leczenie stomatologiczne.
  2. Wizyta u ginekologa. Standardowa wizyta kontrolna, cytologia, itd. Warto zrobić przegląd nim podejmiemy decyzję o ciąży. Wówczas mamy pewność, że nic nam nie dolega, wszystko jest w najlepszym porządku i nic nie stoi na przeszkodzie. Nawet najdrobniejsza infekcja czy nieprawidłowość mogą mieć wpływ na powikłania albo nieprawidłowy przebieg ciąży. Dlatego naprawdę warto wszystko skontrolować wcześniej!
  3. Badania podstawowe krwi. Takie badania (morfologia, poziom żelaza, poziom glukozy) powinno się wykonywać przecież regularnie! Jeśli jednak tego nie robiliśmy ostatnimi czasy – przed ciążą warto się upewnić, czy wszystko jest w porządku. Anemia, niedobory czy niewłaściwy poziom cukru – to wszystko należałoby wyregulować nim zdecydujemy się na poczęcie. Bo – nie zapominajmy o tym! – w ciąży takie niedobory potrafią się znacznie pogłębiać!
  4. Badania poziomu hormonów tarczycy. Przyznam, że dopiero googlowanie informacji, szukanie różnych źródeł – pozwoliło mi dowiedzieć się, że zbyt niski ich poziom może utrudnić zajście w ciążę a zbyt wysoki – powodować nawet przedwczesny poród. Sama te poziomy sprawdzam dość regularnie, wiem jednak że w przypadku osób nie mających takiej potrzeby – ze świadomością tego bywa różnie. Pamiętajmy więc o sprawdzeniu tego, koniecznie! Nawet jeśli okaże się, że coś jest nie tak – pod opieką endokrynologa z pewnością uda się problemem zająć.
  5. Badania na obecność wirusów cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy. Czytałam o tym bardzo dużo, nie miałam wcześniej o tym najmniejszego nawet pojęcia! Uzbrojona w wiedzę teoretyczną – mam zamiar dopytać o to lekarza przy jakiejś okazji. Nie zmienia to faktu, że zaleca się to sprawdzić – wówczas będziemy wiedzieć, czy posiadamy odpowiednie przeciwciała, które chronią nas przed nową infekcją.
  6. Oznaczenie grup krwi oraz czynnika Rh. U obojga przyszłych rodziców! Nie jest to bez znaczenia! Jeżeli kobieta miałaby Rh- a mężczyzna Rh+, wówczas mówimy o tzw. konflikcie serologicznym. Temat konfliktu serologicznego z pewnością opiszę w odrębnym tekście, konfrontując swoje obawy z informacjami przekazanymi bezpośrednio przez lekarza. Trafiło również na nas, nasze grupy i czynniki krwi wpisują się właśnie w ryzyko konfliktu serologicznego, dlatego też będziemy zgłębiać ten temat z pewnością.

***

Ciąża i dziecko to poważna decyzja, warto więc by była jak najbardziej przemyślana i byśmy się do niej możliwie najbardziej przygotowali. Kiedy czytałam różne fora, różne artykuły, komentarze – dziwiło mnie niekiedy, ze do tego podchodzi się tak lekko. Decyzja zapada i już – niech się dzieje. Kobiety często wychodzą z założenia, że skoro dobrze się czują na co dzień – z pewnością nic im nie dolega. A nie zawsze przecież tak jest! Czasami nie mamy żadnych objawów a jakieś niedobory, zaburzenia czy nawet, choroby – jednak są. 

Tym tekstem rozpoczynamy sporadyczny cykl, w którym będziemy zbierać różne istotne informacje, poruszać tematy i rozwiewać wątpliwości (przede wszystkim swoje), które mogą pojawić się przy planowaniu dziecka. Nie będą to częste teksty, będą się jednak z pewnością pojawiać. Jeśli macie pomysł na temat, który warto poruszyć – czekam na Wasze wiadomości! 🙂 

 

Spodobał Ci się tekst?

Zaobserwuj nas na Instagramie, tam nasza codzienność ➡ klik!

Polub nas na Facebooku, stamtąd dowiesz się o nowościach ➡ klik!

Dołącz do naszej grupy, gdzie sobie porozmawiamy ➡ klik!

Posts created 346

2 thoughts on “Chcę zajść w ciążę i… co dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.