Urządzamy mieszkanie: jak wybrać materac i łóżko?

O wyborze materaca pisałam już w październiku (Urządzamy mieszkanie: dobry materac to podstawa!), gdy w naszym domu pojawił się materac PlantPur. Zaraz później stanęliśmy przed wyborem łóżka, po iluś wizytach w Ikei, kilku innych sklepach i przetrząśnięciu internetów – w końcu znaleźliśmy to odpowiednie dla nas.

Wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje. Wiadomo, że każdego ogranicza zupełnie inny budżet. Wiadomo też, że i wielkość sypialni swoje robi – w większym wnętrzu można sobie pozwolić na duże łoże, w mniejszym musimy wybrać coś zdecydowanie mniejszego, nie rezygnując jednak z komfortu.

***

Dysponując sypialnią z rodzaju tych zdecydowanie mniejszych i uwielbiając tak bardzo przestrzeń – postawiliśmy na wymiar 140×200 cm. Dlaczego? Dlatego, że wówczas mieliśmy szansę postawić łóżko zagłówkiem do okna, mając zarazem dojście z obu jego stron. Wygoda i przestrzeń, czego chcieć więcej?

Chcieliśmy koniecznie białą, drewnianą ramę łóżka. Możliwie najprostszą, bez udziwnień, dekorów, itd.

Szukaliśmy naprawdę długo, aż w końcu trafiliśmy na meble70s.pl i tam znaleźliśmy model Roman, czyli łóżko z litego drewna sosnowego, które na nasze życzenie otrzymaliśmy w wersji białej (istnieje taka opcja za dopłatą w wysokości 30%). Przesyłka dotarła prosto pod nasze drzwi, złożenie go w całość było naprawdę proste i bezproblemowe. Czego chcieć więcej? 

Nasz materac jest przede wszystkim ciężki, bez problemu jednak stelaż łóżka go utrzymuje.

A w kwestii samego materaca? Po tych kilku miesiącach możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że zmiana wyszła nam tylko i wyłącznie na dobre! Tak jak pisałam już wcześniej: odczuwana różnica jest ogromna! Nie wstajemy rano obolali, materac nie skrzypi ani nie trzeszczy przy byle przewróceniu się na drugi bok. Wierzchnią warstwę bezproblemowo utrzymujemy w czystości, zdejmując i piorąc w pralce.

 

Z obu wyborów jesteśmy zadowoleni w stu procentach. Na co jednak należy zwrócić uwagę, wybierają zarówno materac, jak i łóżko? 

  • warto by materac miał zdejmowany pokrowiec ➡ powodów chyba nie trzeba wyjaśniać? Łatwo utrzymać go w czystości, wystarczy taki pokrowiec wyprać i problem z głowy. W przypadku braku takiej możliwości – czyszczenie ewentualnych plam może być już trudniejsze, podobnie jak suszenie.
  • z czego składają się warstwy materaca? ➡ niezwykle istotne okazują się być kleje, które zostały użyte przy produkcji materaca. W przypadku alergików oczywiście sprawdzamy, czy w jego skład nie wchodzą alergeny, które mogłyby zwyczajnie zaszkodzić.
  • okres gwarancji producenta materaca ➡ istotna kwestia! Pamiętajmy, żeby zainteresować się tym, na jaki okres czasu producent daje gwarancję oraz jakie elementy obejmuje (czasami gwarancja udzielana jest zupełnie różnie na poszczególne elementy, może się okazać że np. wydaje nam się, że na materac mamy X lat gwarancji a tak naprawdę okres jej dawno minął bo tak długa obejmuje tylko jakiś element). Zazwyczaj na materace udzielane jest 7-10 lat, nawet jeśli zdarza się dłuższa – warto pamiętać, że po takim czasie i tak powinniśmy już materac wymienić na nowy.
  • łóżko musi mieć odpowiednią długość ➡ przyjmuje się, że do naszego wzrostu należy dodać 25 cm i wówczas mamy długość, jakiej łóżko powinno minimalnie być. Na przykład: nas jest dwoje, B. jest wyższy więc do jego wzrostu dodajemy 25 cm i takiej (najmniej!) długości łóżka potrzebujemy, by spać komfortowo i zdrowo.
  • łóżko powinno mieć zagłówek ➡ zasadniczo łóżko może mieć zagłówek i podnóżek. O ile to pierwsze jest istotne – to w drugim przypadku tej konieczności już nie ma. Podnóżek ponadto może być niepraktyczny zwłaszcza w małych sypialniach – takich jak np. nasza. Łóżko tylko z zagłówkiem wygląda i służy zdecydowanie lepiej – nikt się o takowy podnóżek nie obija na przykład. A dlaczego zagłówek jest ważny? Można się wygodnie oprzeć, poduszki nie spadają nam na podłogę a dodatkowo… chroni przed przeciągiem.
  • łóżko powinno mieć odpowiednią wysokość ➡ minimum higieniczne wynosi 25 cm nad podłogą. Dlaczego? Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednią cyrkulację powietrza oraz dość przyziemnie o… możliwość zapobiegania gromadzenia się kurzu, innymi słowy mając łatwość sprzątania pod łóżkiem. Idealna wysokość by wygodnie z łóżka wstawać to mniej więcej 40-50 cm. 
  • łóżko powinno być w miarę uniwersalne ➡ co mam przez to na myśli? To, że jeśli strzeli nam do głowy nagle wymienić wszystkie dodatki i pozostałe meble w sypialni – to łóżko nadal będzie tam pasować. 😉 Im prostsza forma, im mniej krzykliwych detali – tym lepiej bo możemy przeprowadzać kolejne metamorfozy sypialni a łóżko wciąż będzie współgrać z resztą.

***

Łóżko, mini-półeczka przy nim, biurko i fotel, kilka obrazów na ścianie – nam to w zupełności wystarcza. Bo prawda jest taka, że dobrze dobrany materac, do niego odpowiednie łóżko i jesteśmy w stanie wysypiać się lepiej niż kiedykolwiek. A wszystko to, co pozostałe – stanowi tylko dodatek. Żadna ilość dekoracji czy designerskich dodatków nie zastąpi nam porządnego materaca! 

Warto o tym pamiętać przy urządzaniu sypialni. Najpierw łóżko (w którym podobno spędzamy coś koło 1/3 swojego życia) i materac, dopiero później inne – mniej ważne – elementy. Wyspany człowiek to silniejszy i szczęśliwszy człowiek, prawda? 

 

Spodobał Ci się tekst?

Zaobserwuj nas na Instagramie, tam nasza codzienność ➡ klik!

Polub nas na Facebooku, stamtąd dowiesz się o nowościach ➡ klik!

Dołącz do naszej grupy, gdzie sobie porozmawiamy ➡ klik!

6 komentarzy

  1. Potwierdzam, spanie na prawdziwym porządnym materacu to mega wygoda, nie do porównania z najtańszą kanapą z Ikei albo co gorsza tanim, niedopasowanym materacu kupionym bez wiedzy i zastanowienia. Taki który wyleży się po miesiącu i nawet minimalnie nie przypomina tego co widzieliśmy go kupując….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top