A Ty? Komu przekażesz swój 1% podatku?

Zbliża się czas, gdy wielu z nas staje przed dylematem, jaką organizację wpisać by przekazać im swój jeden procent podatku, prawda? Wychodzimy z B. z założenia, że warto wspierać tych, którzy to wsparcie w odpowiedni sposób spożytkują. Jak w gąszczu informacji, którymi jesteśmy na co dzień zarzucani – znaleźć coś wartego uwagi?

W naszym przypadku sprawdza się prosta zasada: stawiamy na to, co sprawdzone. Ponad pół roku temu napisałam tutaj tekst Trudny temat: co by było, gdyby… mnie nie było? To właśnie wtedy pierwszy raz napisałam tutaj o SOS Wioski Dziecięce.

***

O organizacji i jej działalności można poczytać pod tym adresem ➡ www.wioskisos.org.

I co tam przeczytamy?

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children Villages, obecnej w 135 krajach świata od ponad 65 lat. Chcemy, aby każde dziecko dorastało w rodzinnym środowisku, otoczone miłością, szacunkiem i poczuciem bezpieczeństwa. Nasze Stowarzyszenie pomaga dzieciom w Polsce i w Kamerunie. Pierwsza SOS Wioska Dziecięca powstała w 1949 roku w Austrii. Założył ją Hermann Gmeiner dla dzieci osieroconych podczas II wojny światowej. Zgodnie z ideą założyciela opieka w SOS Wioskach Dziecięcych ma charakter rodzinny. To czytamy na ich stronie internetowej. Dowiemy się z niej również, że w ramach pomocy dzieciom tworzą SOS Wioski Dziecięce, Programy dla Młodzieży i Rodzinne Domy Czasowego Pobytu. Ponadto ich dziełem jest również Program Umacniania Rodziny.

W absolutnym skrócie? Wspierają dzieci osierocone, opuszczone i te, którym zagraża utrata opieki rodziców. Innymi słowy: te maluchy, które pozostają same – mogą znaleźć tu pomoc. Te dzieci, które nie mają w nikim oparcia, być może domu, być może po prostu miłości.

Na ich stronie możemy znaleźć wszystkie informacje, dotyczące przekazanie 1 % podatku dla SOS Wioski Dziecięce. A kto może to zrobić? 

  • rozliczający się według skali podatkowej (PIT-36, PIT-37)
  • opodatkowani według 19% stawki (PIT-36L, PIT-38, PIT-39)
  • ryczałtowcy (PIT-28)
  • Emeryci i renciści również mogą przekazać nam 1% podatku. W tym celu należy samodzielnie rozliczyć się z fiskusem i wypełnić formularz PIT-37 w oparciu o PITy otrzymane z ZUSu

Wszystko chyba jasne, prawda? A w jaki sposób możemy to zrobić? 

  • w rubryce Numer KRS wpisz: 0000056901
  • w rubryce Wnioskowana kwota wpisz kwotę stanowiącą 1% podatku.

(zdjęcie: wioskisos.org)

Tyle w temacie konkretnych informacji i instrukcji. Dlaczego chcemy wesprzeć akurat ich? Bo to wspaniałe, że są ludzie, którzy coś takiego stworzyli. Którzy potrafią dać tym dzieciaczkom dom i miłość, których nie zaznały od biologicznych rodziców. Którym los takich małych istotek nie jest obojętny. Mało tego! Którzy robią wszystko, żeby im po prostu pomagać. I to się powinno doceniać!

Doceniać z prostego powodu: naszym dzieciom jesteśmy gotowi nieba uchylić, jeśli byłoby trzeba. Tamtym maluchom nikt tego nie zrobi. Bo nie mają czuwających rodziców, tulących ich do snu, dbających o rozwój czy podstawowe potrzeby nierzadko. Bo my i nasze dzieci mamy coś, czego tamtym istotkom nikt nie zapewnia. Miłość, bezpieczny dom, wsparcie, uwagę. Wymieniać można bez końca. Wiecie, o co mi chodzi – prawda?

***

A skoro my mamy coś, czym nie możemy się podzielić, przekazać ani nic podobnego – wesprzyjmy chociaż działania tych, którzy potrafią tym dzieciom jakkolwiek pomóc, zadbać o nie, zainteresować się ich losem. Dom pełen miłości – to przesłanie SOS Wiosek Dziecięcych i uważam, że nie dość że trafne, to jeszcze po ludzku piękne. Ot, tak zwyczajnie piękne. 

Dla wielu dzieci, które mając za sobą traumatyczne przejścia i doświadczenia – to szansa na to, żeby ktoś nauczył je na nowo poczucia bezpieczeństwa, normalnej codzienności i miłości, której dotąd nie znali. Dla rodzin dotkniętych biedą albo zwyczajną życiową niezaradnością – to szansa na to, że potrzeby dzieci zostaną zaspokojone a rodzinę będzie wspierał ktoś, kto pomoże im uporać się z problemami. Warto to wszystko doceniać, naprawdę. 

 

Spodobał Ci się tekst?

Zaobserwuj nas na Instagramie, tam nasza codzienność ➡ klik!

Polub nas na Facebooku, stamtąd dowiesz się o nowościach ➡ klik!

Dołącz do naszej grupy, gdzie sobie porozmawiamy ➡ klik!

Napisane teksty 282

9 thoughts on “A Ty? Komu przekażesz swój 1% podatku?

  1. Kiedys dawałam na klub sportowy jak syn trenował, potem na syna kolegi a teraz na koty (sama mam trzy) myślę, żeby każdy chciał dawać. Wioski to fajna inicjatywa, moja koleżanka chciała kiedyś w takiej zamieszkac. Takie inicjatywy powinny byc jak najbardziej wspomagane.

  2. Fajnie, że o tym piszesz… Wioski Dziecięce SOS są dla mnie szczególne ważne, gdyż jedna z nich znajduję się w moim rodzinnym mieście. Można powiedzieć, że znałam część tych dzieci z podwórka…:)

  3. Juz od kilku lat oddaje swój 1% i sa to różne organizacje. Jest tylu potrzebujących, że trudno zdecydować. Cieszy mnie że tak łatwo mogę komuś pomóc i zachęcam wszystkich, żeby korzystali z tej możliwości. Być morze w tym roku będą to soswioskidzieciece ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

%d bloggers like this: