Jak wybrać żłobek i przejść bezboleśnie adaptację?

O żłobku już pisałam, zarówno o powodach, dla którego jednak postawiliśmy na tą opcję opieki (Żłobek: za i przeciw. Dlaczego mimo wszystko moje dziecko tam trafiło?), jak i o faktach i mitach związanych z takim wyborem właśnie (Żłobek: konkretne fakty i mylące mity!). Zgodnie z obietnicą w jednym z tych tekstów – postanowiłam zebrać wszystkie ważne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze żłobka, jak również garść rad, jak przetrwać trudny okres adaptacyjny. Trudny dla rodzica, z dziećmi to akurat różnie bywa. 😉

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żłobka?

 • wpis do rejestru. To powinno być pierwszym krokiem i zarazem wyznacznikiem naszej decyzji, bez tego nie ma sensy brnąć dalej. Sprawdzamy, czy dana placówka jest wpisana w rejestrze. Dlaczego to takie ważne? Jeżeli żłobek w rejestrze się znajduje, oznacza to że spełnia wymagania i został skontrolowany pod względem bezpieczeństwa, ilości pomieszczeń czy innych, niemniej istotnych, wymogów. Rejestry można znaleźć w Internecie, sprawdzenie więc tego zajmie nam dosłownie kilka minut. I od tego właśnie powinniśmy zacząć.
 • kwalifikacje kadry opiekuńczej. Oczywista oczywistość. Najlepiej by było, gdyby opiekę nad maluchami sprawowały osoby po studiach wyższych (np. wychowanie przedszkolne), jednak mogą to być również osoby, które odbyły 280-godzinne szkolenie lub mają minimum 2 lata doświadczenia w pracy z dziećmi. Tak wygląda teoria i przepisy. Jeżeli żłobek spełnia wszystkie wymogi, kwestia odpowiedniej kadry również jest przesądzona i o to możemy być spokojni, warto jednak dopytać by mieć świadomość, jakie kwalifikacje w tym konkretnym miejscu “ciocie” posiadają.
 • pomieszczenia i wyposażenie. W pierwszej kolejności powinniśmy zadać pytanie, jak wygląda kwestia zabezpieczeń, np. przed wyjściem dzieci na zewnątrz bez opieki czy wejściem na teren placówki kogoś niepowołanego. Kolejna sprawa to miejsce do spania dla maluchów. Jak wygląda? Czy jest oddzielone od miejsca zabawy? Czy kuchnia, schowki i inne miejsca z reguły niedostępne dla dzieci – naprawdę są niedostępne. Czy sala zabaw jest odpowiednia przestronna by dzieci mogły swobodnie się bawić? Czy zabawki i wszelkie sprzęty są bezpieczne i dostosowane do wieku dzieci? 
 • lokalizacja. Oczywiście najlepiej by było, gdyby żłobek mieścił się w miarę blisko miejsca zamieszkania albo chociaż w takiej odległości by dowóz nie stanowił większego problemu. Jeszcze lepiej by było, gdyby nie sąsiadował bezpośrednio z ruchliwą ulicą, dzięki czemu dzieci będą bezpieczniejsze podczas spacerów czy chociażby odprowadzania.
 • opłaty. Ile wynosi czesne? Ile wynosi opłata za wyżywienie? Czy zajęcia dodatkowe typu: rytmika czy angielski, są w cenie czy też jest dodatkowa opłata? Czy w przypadku nieobecności dziecka ulegają one jakimś zmianom? Warto jednak zapamiętać by – w miarę możliwości – nie kierować się przy wyborze tylko i wyłącznie kwestią opłat. Może się bowiem okazać, że za ceną idzie jakość a nieco wyższe niż gdzieś indziej czesne – oznacza na przykład większą uwagę cioć żłobkowych poświęcaną dziecku, ponieważ tych cioć na grupę przypada więcej niż w innej placówce.
 • współpraca i kontakt z opiekunami. Bardzo istotna kwestia. Ważne jest by żłobek ściśle współpracował z nami, rodzicami. Informacje o tym, jak przebiegł dzień dziecka w żłobku, czy pojawiły się jakieś problemy ze snem, jedzeniem czy jakiekolwiek inne niepokojące sygnały. Informacje o tym, jak nasz maluch się rozwija, w czym i jakie robi postępy. Informacje o tym, że dziecko źle się czuje czy cokolwiek jemu dolega. Wszystko to powinno być nam na bieżąco przekazywane. Idąc krok dalej – żłobek i rodzice powinni wypracować tak sprawną współpracę by sposób wychowania dziecka przez rodziców było poniekąd powielany również przez żłobkowe ciocie. Oczywiście nie da się robić tego w 100 %, jednak warto by chociaż namiastka tego była możliwa. Żłobek i rodzice powinni wspólnymi siłami dążyć do właściwego wychowania malucha a dobra, uczciwa i bliska współpraca kadry z rodzicami to dobra podstawa do tego. 

Jakie pytania warto zadać przed wyborem żłobka?

 • jak wyglądają formalności przed przyjęciem do żłobka?
 • ile godzin dziecko przebywa w żłobku?
 • ile dzieci liczą grupy?
 • ile cioć przypada na grupę, do której będzie należeć nasze dziecko?
 • w jaki sposób przebiega proces adaptacji?
 • co musi zapewnić rodzic? ( np. pościel, śliniaki, pampersy, etc. )
 • jak przebiega weryfikacja osób odbierających dzieci, jeśli nie są to rodzice?
 • czy zdjęcia dzieci publikowane są gdzieś w sieci? Czy można nie wyrażać na to zgody?
 • jak wygląda plan dnia?
 • kto przygotowuje posiłki? Co zazwyczaj pojawia się w menu?
 • czy dzieciom podawane są w razie potrzeby jakiekolwiek lekarstwa?
 • czy żłobek przyjmuje dzieci, jeśli są przyprowadzane, będąc chore?
 • czy po chorobie dziecka należy przedłożyć zaświadczenie od pediatry, że jest już zdrowe?

Jak ( w miarę ) bezboleśnie przejść proces adaptacji w żłobku?

 • podczas pierwszych, wspólnych wizyt bądź na uboczu ale nie trzymaj za rączkę, nie baw się z dzieckiem, nie może dojść do sytuacji, że jesteście nierozłączni. Niech dziecko odczuwa Twoją obecność ale nie uzależnia się od niej. Dzięki temu pozwolisz jemu poznawać nowe otoczenie bez strachu – bo przecież jesteś w pobliżu.
 • niech maluch weźmie ze sobą swojego ulubieńca. Zależnie od placówki – może to być akceptowane albo i nie, jednak w czasie adaptacji ulubiona maskotka może wspomóc jej proces, dziecko będzie czuło się pewniej, mając ze sobą coś lubianego, domowego.
 • wyrażaj się o żłobku tylko w sposób pozytywny – uprzedzaj dziecko rano, że zaraz tam pojedziecie po to by mogło się fajnie bawić, poznać inne dzieci, nowe zabawki, etc. Wyrażaj się w ten sposób by dziecko w pójściu do placówki widziało same pozytywy.
 • pewność siebie to podstawa – absolutnie i pod żadnym pozorem nie dawaj dziecku odczuć, że coś jest nie tak a Ty za moment eksplodujesz z niepokoju. Dziecko w nowej sytuacji z pewnością będzie Cię bacznie obserwować i naśladować. Zaraź więc malucha entuzjazmem i pewnością siebie. I nie ulegaj, gdy ono płacze lub nalega by wyjść razem z Tobą.
 • nie przedłużaj pożegnań i czułości. Stwórzcie swój rytuał. Całus, pa-pa i wychodzisz a dziecko maszeruje do zabawy z dziećmi. Zbyt długie pożegnania niosą dziecku cień nadziei, że może jednak się rozmyślisz i zabierzesz je ze sobą do domu. Nie zaglądaj też do sali po tym, jak już się pożegnasz.
 • nie wychodź bez pożegnania. W takiej sytuacji dziecko może mieć poczucie, że zostało porzucone i zostawione tam na pastwę losu.
 • nie okłamuj malucha. Nie mów, że będziesz za drzwiami, w szatni czy gdzieś tam ale bliziutko. Nie wymyślaj tego typu historyjek tylko dlatego, że wydaje Ci się, że dziecko ich pożąda. Wówczas ono zwyczajnie przestanie Ci ufać i nic więcej…
 • nie stosuj nagród. Nie przekupuj dziecka zabawkami czy czymkolwiek innym tylko po to by przekonać je do pójścia do żłobka lub nagrodzić za to, że nie płakało. To bardzo zły pomysł! W ten sposób przyzwyczaimy je do tego i stanie się dla niego oczywiste, że żłobek równa się nagrodom za to, że do niego uczęszcza.

POWODZENIA!

Napisane teksty 276

3 thoughts on “Jak wybrać żłobek i przejść bezboleśnie adaptację?

 1. Warto wybierać żłobki wysokooceniane, które maja dużo pozytywnych opinii.
  Ja na tej podstawie właśnie zdecydowałam sie na Żłobek Myszka Miki Piastów.

 2. Ja wybrałam żłobek Słoneczny Kąt w Krakowie i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolona, bo córka bez problemu się zaklimatyzowała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

%d bloggers like this: