Paszport dla malucha – co warto wiedzieć?

W życiu każdej rodziny – prędzej czy później – może nadejść moment, w którym razem z maluchem wybieramy się w podróż za granicę kraju. To ogromne wyzwanie! Niezależnie od tego, gdzie, na jak długo, w ile osób czy w jakim celu – jedziemy.

Bo nikt nie zaprzeczy temu chyba, że podróżowanie z dziećmi to spory wysiłek! Ale też i przygoda, którą warto przeżyć. Dla siebie, dla wspólnych wspomnień i doświadczeń. Prawda?

***

Jednym z najważniejszych punktów przedwyjazdowej checklisty jest paszport dla dziecka. I tutaj zaczynają się poniekąd schody – bo nie jest tak łatwo, jak w przypadku np. wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego przez nas, dorosłych. O czym więc warto pamiętać? Jak się przygotować? 

Ważne: dziecko nie musi być obecne ani w chwili składania wniosku, ani przy odbiorze dokumentu.

Kto może złożyć wniosek o paszport dla dziecka? 

 • rodzice ➡ oboje muszą być obecni przy składaniu wniosku,
 • opiekunowie prawni ➡ oboje muszą być obecni przy składaniu wniosku,
 • jeden z rodziców albo opiekunów prawnych ➡ w przypadku, gdy:
  • drugi z rodziców albo opiekunów wyrazi na to zgodę i ma to potwierdzenie na piśmie. Warto mieć na uwadze jednak, że podpis na takiej zgodzie musi zostać potwierdzony notarialnie, przez konsula albo urzędnika w punkcie paszportowym,
  • posiada orzeczenie sądu, w którym zawarto informację, że drugi rodzic nie posiada praw by decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
  • posiada orzeczenie sądu rodzinnego, w którym zawarta jest zgoda sądu na wydanie paszportu dla dziecka,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • jeden z rodziców nie żyje.

Co jest nam potrzebne, żeby złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

 • wniosek o wydanie paszportu ➡ uzyskamy takowy w punkcie paszportowym. Istotne jest, żeby nie wypełniać go wcześniej – podpisy należy złożyć w obecności urzędnika,
 • jedna kolorowa fotografia ➡ możliwie jak najbardziej aktualna! Nie zaleca się wybierać do fotografa wcześniej niż sześć miesięcy przed składaniem wniosku,
 • dowód wniesienia opłaty za paszport (30 zł lub 15 zł – w przypadku posiadania Karty Dużej Rodziny),
 • w przypadku składania wniosku tylko przez jednego rodzica ➡ orzeczenie sądu rodzinnego, w którym zawarta jest zgoda sądu na wydanie paszportu dla dziecka, lub orzeczenie sądu, w którym zawarto informację, że drugi rodzic nie posiada praw by decydować o wydaniu paszportu dla dziecka, lub zupełny odpis aktu urodzenia dziecka (w przypadku ojca nieznanego), lub akt zgonu (w przypadku śmierci drugiego rodzica).

Tyle w teorii. Na gotowy paszport będziemy czekać około trzydziestu dni. Aktualnie istnieje możliwość sprawdzenia przez Internet, czy dokument czeka na nasz odbiór. Wówczas potrzebujemy jedynie numer sprawy (widoczny na potwierdzeniu złożenia wniosku).

Paszport może odebrać jeden z rodziców lub opiekunów prawnych.

Uzyskany dokument jest ważny 5 lat. W przypadku, gdy zniszczymy lub zgubimy wciąż ważny paszport – opłata za wyrobienie nowego będzie trzy razy wyższa od tej, którą musieliśmy uiścić za pierwszym razem.

***

I tyle w temacie teorii. Warto nie zostawiać sobie wyrobienia paszportu na ostatnią chwilę, zwłaszcza jeśli planujemy lot samolotem. Wówczas przy kupowaniu biletów będziemy potrzebować numer dokumentu malucha. Paszport to nie kapelusz – nie da się tego ogarnąć na dzień przed wyjazdem, jeśli zapomnimy wcześniej. 

Podróżowanie to niekończąca się przygoda, cenne doświadczenia i mnóstwo – całe mnóstwo! – wspomnień, które będą nam towarzyszyć całe życie. Warto podejmować takie wyzwania ze swoimi dziećmi, warto pokazywać im świat i współuczestniczyć w tym poznawaniu. Powodzenia!

 

Spodobał Ci się tekst?

Zaobserwuj nas na Instagramie, tam nasza codzienność ➡ klik!

Polub nas na Facebooku, stamtąd dowiesz się o nowościach ➡ klik!

Dołącz do naszej grupy, gdzie sobie porozmawiamy ➡ klik!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to Top